November másodikán – egy, már-már szokásossá vált éjszakai közzététellel – módosította a kormány az extraprofitadókról szóló rendeletét, benne az üzemanyagok különadóját is. Ez alapján az 500 millió és 30 milliárd közötti árbevételű kis kutak eddig 0,15 százalékos különadót fizettek, jövőre viszont már 3 százalékot fognak. Ugyanannyit, mint a 100 milliárd feletti árbevételű nagyobb benzinkutak, akikre korábban 4,5 százalékos különadó vonatkozott. Ezzel az intézkedéssel ismét azt a több száz, családi vállalkozásként működő kis benzinkutat hozza nehéz helyzetbe a kormány, amelyeknek az ellehetetlenítését már tavaly is hosszú időn keresztül elősegítette a veszélyhelyzeti kormányzás során alkotott rendeletekkel – írja közleményében Szajlai János, a Mi Hazánk Energetikai Kabinetjének alelnöke.
– Míg egy nyári kormányrendelettel a MOL extraprofitadóját harmadára csökkentették, addig most a kis benzinkutakat ismét a létbizonytalanság szélére sodorták úgy, hogy közben a hazai piacon jelenlévő nagy forgalmú nemzetközi multicégek – ideértve a MOL-t is – bevételarányos adózása csökken – folytatja.
– A vidék üzemanyag-ellátásában jelentős szerepet játszó, több ezer családnak munkát adó kis kutak jelentős része felélte tartalékait. A csaknem egy éven keresztül tartó ellátási kötelezettségből adódó veszteségeik fedezésére, a vállalkozás életben tartására, illetve az ott dolgozók munkahelyének megmentésére sok esetben más forrásokat is bevonva. Ezek a vállalkozók már nem fognak tudni lépést tartani a nagy benzinkutakkal, a januári indokolatlan áremelés után, mikor a jövedéki adó szintjét is indokolatlanul megemeli majd a kormány. Bár az elmúlt hónapokban Gulyás Gergely és Nagy Márton miniszter is ígérte, hogy az őszi adócsomagban visszatérnek a jövedéki adó emelésének mértékére, ez azonban mint kiderült, csak ígéret maradt – mutat rá.
– Nyilvánvalóvá vált, hogy a több éve fenntartott veszélyhelyzeti kormányzás csak a kormány és az érdekeltségi köreibe tartozó multinacionális cégek igényeinek gyors kiszolgálását segítette elő. Ezzel a rendelettel is bebizonyította a kormány, hogy a parlamenti törvényhozást csak időhúzásra és kommunikációs fogásnak használja. Ezek után a Mi Hazánk elvárja a kormánytól, hogy bírálja felül a kisvállalkozások tökretételét elősegítő intézkedéseit és végre a magyar családok életét könnyítő veszélyhelyzeti rendeletalkotást ne az üres államkassza és a multik zsebeinek megtöltésére használja, az extraprofitadót valóban az extra profitot szerző cégekre vesse ki, a jövedéki adó mértékét pedig januártól a forint-euró árfolyamhoz igazítsa. A Mi Hazánk eddig és a jövőben is mindent megtesz azért, hogy ne kerüljön lakat egyetlen kis benzinkútra sem – összegzi.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!