Mintegy huszonöt család maradhat ivóvíz nélkül a Baranya vármegyei Komlón, ha a városgondnokság lekapcsolja a hálózatról a temetői vízhálózatra csatlakozó utcákat. A város vízellátása régóta zavaros és tisztázatlan, ám addig efelett mindenki szemet hunyt, amíg pár renitens úgy nem gondolta, nekik ingyen jár a víz, majd mások kifizetik helyettük.
A problémával egy komlói lakos kereste meg lapunkat. Megtudtuk tőle, hogy a szóbanforgó három utca (kertes házakról beszélünk) mind a városgondnokságtól kapja a vezetékes vizet. A szolgáltató azonban most közölte velük, hogy egy renitens nemfizető miatt kénytelenek lesznek elzárni a vizet.
A becsületesen fizető lakók érthetően felháborodtak és kétségbeesettek. „Most ezt kifizettetik velünk. Szerintem ez eleve nonszensz” – magyarázta a családfő.
De mi lesz akkor, ha esetleg odaköltözik 3-4 „problémás” család, akiknek amúgy is derogál számlákat fizetni? Akkor a többiekre terhelik rá az összes tartozást? Mégis milyen alapon? Ő, én, vagy akárki mint magánszemély, miért lenne felelős az utcában lakók viselt dolgaiért? Egyáltalán hogyan kötelezhetik őket ilyen szerződés megkötésére? Milyen jogalapon zsarolják a vezetékes víz megvonásával az itt élőket?
Többek között ilyen kérdésekkel keresték fel a városgondnokságot a felháborodott lakók, köztük a lapunkat megkereső személy is, aki azt mondta, végső elkeseredésében fordult a nyilvánossághoz.
Nyíltan megmondták nekünk, amennyiben nem írjuk alá a szerződést, akkor kikötik [a vizet] és kész
– mesélte. Mikor erre válaszul az egyik helyi azt mondta, erre nem jogosítja fel őket semmilyen törvény, sőt, egyenesen törvény tiltja, hogy ezt megtegyék, a városgondnokság jogásza azt felelte neki, „az a törvény rájuk nem vonatkozik, mivel ők nem szolgáltatók, hanem ugyanolyan felhasználók”.
A lakók a problémáikkal a városvezetést is keresték. Elérni azonban nem tudták őket. Se a fideszes polgármester, se a balliberális közgyűlési többség nem karolta fel ügyüket. Sőt, még találkozni sem tudtak egyetlen prominens szereplővel sem. A vízműnél pedig azt a választ kapták, noha elismerik, hogy a víz biztosítása és a vezetékek karbantartása állami feladat lenne, de „erre most nincs keret”.
„Olyat is magyaráztak, hogy ez a vízrendszer, ami itt van, 30 évvel ezelőtt lett lerakva. Meg, hogy ez állítólag egy magánvízmű-rendszer” – mesélte a vízműnél tapasztaltakat. – „Én viszont nem emlékszem, hogy mikor vettem a házat, akkor egy vízművet is vettem. Ezért azt kértem, mutassanak erről valami papírt, mire azt felelték, hogy olyan nincsen a birtokukban.”
A lapunknak nyilatkozó férfi szerint a legdühítőbb az egészben, hogy a komlóiak még ezután sem fogtak össze, és óva intenek mindenkit attól, hogy „ügyet csináljon a dologból”, mert „mi lesz, hogyha rosszabb lesz” emiatt a helyzetük?
„Nem tudom, hogyha nem lesz víz, attól mi lenne még rosszabb?” – kérdezte keserűen a férfi.
Kinek lenne kötelessége az ivóvíz biztosítása?
A városgondnokság álláspontja azonban igen eltérő az utcában lakóéktól. Noha elmondásuk szerint ők is a megoldást keresik, a jelenlegi helyzetet szerintük is rendezni kell, ami viszont nem az ő feladatuk, hanem a vízműveké.
Ők úgy nyilatkoztak, a fővízóra a városé, és a szóbanforgó vízhálózat kifejezetten a temető vízellátásának biztosítására épült. Az, hogy valakik erre engedély nélkül rácsatlakoztak, majd alvízórákat telepítettek oda, még nem jogosítja fel őket a vízhálózat használatára. A helyzetet tovább rontja, hogy állítólag a megválasztott közös képviselők, akiknek feladata a vízdíjak beszedése lett volna, noha a pénzt beszedték, akadt közülük olyan, aki azt nem fizette be, így negyedévente újra és újra közel háromszázezer forintos tartozás halmozódik fel.
„Az állami normatív szolgáltatást mi nem adhatjuk tovább magánszemélyeknek, mert ez tiltott finanszírozásnak minősül egy uniós szabály szerint” – hangzik az indoklásban.
Ezt követően a lakók a vízművekhez fordultak, ahol szintén megerősítették, a vízhálózat, melyről a lakók kapják a vizet, teljesen illegálisan létesült. Ha úgy tetszik, ez egy „magánhálózat, amelyhez semmi köze az államnak”. Ráadásul ők is megerősítették, több ingatlan tartozik nekik a rendszer szerint. Ebből a legérdekesebb egy olyan lakóház esete, melyet egy árverezés során vettek meg új tulajdonosai. A vízmű részéről az indoklás ebben az esetben az volt, hogy az ingatlan ára valószínűleg nem fedezte az egykori tulajdonos kintlévőségeit, így „törvényi joguk” ráterhelni azt az új tulajdonosra. Az már önmagában egy igen érdekes törvény, mely ezt lehetővé teszi, ám a bankárok és uzsorások világában aligha lepődhetünk meg ilyesmin. Amikor az új tulajdonos rákérdezett, mégis hogyan lehet még mindig tartozás az ingatlanon, azt a feleletet kapta: „a bankok mindent elvisznek, ők az elsők”. Vagyis egy olyan rendszerben élünk, ahol a bankok gyakorlatilag szabadrablással rátehetik a kezüket bármire, aztán még az állami szervek is ott állnak a fejüket vakarva, hogy az ő tartozásaikat mégis ki fogja megtéríteni?
A vízműnél is kifejtették, a fővízóra a temetőhöz tartozik, így az ő hatáskörük is addig terjed. Az, hogy hány alvízóra lett rászerelve, ők nem tudják, de nem is kell tudniuk. „Jogilag sincs beleszólásunk, mert a főmérő a városgondnokságé, odaküldjük mi a számlát” – magyarázta az egyébként igen segítőkész hölgy, majd azt tanácsolta, a közös képviselőt kellene megkeresni, hogy hajtsa be a renitens tartozását, vagy egyszerűen vágják le őt a hálózatról, aztán oldja meg a vízbeszerzést, ahogy akarja, ha már fizetni nem óhajt.
Ezt „rövidtávú” megoldásként ajánlotta, ám hosszútávon szerinte mindenképpen az államtól kell követelni, hogy tartsa be a törvényeket. Ugyanis az ingatlantulajdonosok állítása szerint a terület a helyrajzi szám szerint egyértelműen belterület, ami azt jelenti, hogy az államnak kötelessége lenne a vízhálózat kiépítése. Mivel ezt eddig elmulasztotta, a lakóknak kérvényt kell benyújtaniuk ennek kierőszakolására.
A lapunknak nyilatkozó komlói lakos arról is beszélt, ő úgy tudja, korábban a város fideszes polgármestere is hasonló utcában lakott, ám megválasztása után rövidesen kiépült az állami vízhálózat – ezt az információt se cáfolni, se megerősíteni nem tudta.
Megjelentek az önkéntes vámszedők
Az utcában hamar elterjedt a híre, hogy közös képviselő kerestetik, akinek feladata lesz szerződni akár a vízművekkel, akár a városgondnoksággal, hogy eztán majd ő egy emberként lesz felelős a vízórák leolvasásáért, a pénz beszedéséért, illetve a fizetésért. Ebben önmagában még semmi furcsa nincs, ám a hétvégi események megmutatták, a zavaros időkben a munkát kerülő, ám pénzt szerető dögkeselyűk mindig elemükben érzik magukat.
Többen beszámoltak nekünk egy nem túl bizalomgerjesztő társaságról, akik a csengőt nem ismerve, az utcán ordibálva adták tudtukra a hétvégén a bent lakóknak, beszédük lenne velük. Mikor az illető kiment, egy kétes alakot látott egy „nem szoláriumban barnult” társaságában, aki kellő hangerővel tudtára adta mindenkinek, „mától ő szedi a pénzt, ami a duplájára emelkedik ezentúl” – indoklása szerint erre azért van szükség, mert így „lesz tartalék”, amihez nyúlhatnak, ha esetleg valaki elmaradna a havidíjjal. Erről az illető papírt nem tudott mutatni. Sőt, utcai szóbeszédek szerint a szerződést nem is ő írná alá, hanem rávettek egy járni is alig tudó idős nénit, hogy a felelősség az övé legyen.
Aki pedig nem hajlandó belegyezni, hogy ezek az alakok járjanak be hozzájuk órákat leolvasni, illetve pénzt beszedni, azt azzal fenyegetik, hogy elüldözik a településről, mondván „tesznek róla, hogy itt ne legyen munkája”, mert „sok embert ismernek”. Íme, ez történik a „rend országában”, ahol az állam még az alapvető szolgáltatásait sem tudja kézben tartani és felügyelni.
Felháborító a városvezetés hozzáállása
Az esettel kapcsolatban megszólalt Varga Tamás, a Mi Hazánk regionális igazgatója. is. Felhívta a figyelmünket, hogy Pécsen is sokáig úgy volt a bányászingatlanoknál, hogy a bánya fizette helyettük a vízdíjat. Szerinte Komlón is valami ilyesmi történhetett, azt viszont nonszensznek tartja, hogy mikor az ingatlanok megvásárlásra kerültek, és mindenki felszereltette a saját vízóráját, a kérdés nem lett tisztázva.
És ezzel fenyegetik őket, hogy mindenkinél kikötik a vizet? – kérdezte felháborodottan. – Hol van ilyenkor a fideszes polgármester meg a balliberális képviselőtestület?
Varga elmondta, a Mi Hazánk szerint ez egy teljesen abszurd helyzet, ám a városvezetés magatartása az, amely igazán felháborító. Kifejtette, eleve nem igazságos, hogy egy ember miatt 25 család maradhat víz nélkül, az pedig különösen felháborító, hogy az állam elmulasztotta teljesíteni kötelességét, és nem biztosította a lakók ivóvízellátását.
„Ennek a megoldása az állam feladata kellene hogy legyen” – emelte ki Varga. „Ha már felszerelték a vízórákat, és bekötötték a vizet, akkor vegye át a vízmű.”
Kiemelt képünkön a komlói városháza, forrás: Wikipédia
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!