A POLITICO birtokába jutott bírósági dokumentumból kiderül, hogy a Pfizer a BioNTech nevű partnerével együtt idén januárban jogi eljárást indított a magyar kormány ellen a COVID-19 vakcinák szállítása miatt.
A Pfizer szóvivője is megerősítette a hírt. Az eljárás egy belga bíróságon folyik. „A tárgyalások a budapesti kormánnyal folytatódnak” – tették hozzá.
A dokumentumból kiderül, hogy
az ügy 3 millió BioNTech/Pfizer oltóanyagdózis kifizetésére vonatkozik, mintegy 60 millió euró értékben.
A vita akkor kezdődött, amikor Magyarország 2022 novemberében az ukrajnai konfliktusra hivatkozva közölte a Pfizerrel, hogy nem szándékozik fizetni a gyógyszergyártónak.
A bíró márciusban tartotta az első tárgyalását, és elutasította a Pfizer gyorsított eljárásra vonatkozó kérelmét. Azóta az ügy nem haladt előre.
A Pfizer Magyarország elleni keresete párhuzamosan zajlik azzal, amelyet a gyógyszeripari vállalat Lengyelország ellen indított. Mindkét esetben az érintett országokat polgári bíróságon perelték be azért, mert nem voltak hajlandók átvenni és kifizetni a COVID-19 vakcinák szállítmányait, amelyekre korábban szerződést kötöttek.
Kedden a brüsszeli elsőfokú frankofón bíróság megtartotta a Pfizer Lengyelország elleni ügyének első rövid tárgyalását. A két fél megállapodott abban, hogy a tárgyalást január 30-ra halasztják.
A lengyelországi pereskedés a 60 millió dózis leszállítása miatt folyik, amelyet az ország 2022 áprilisában nem volt hajlandó átvenni. Varsó akkor vis maiorra hivatkozott, mondván, hogy az ukrajnai orosz inváziót követő menekültáradat miatt szorult pénzügyi helyzetbe került.
A múlt hónapban, nem sokkal a lengyelországi választások után a Pfizer közölte, hogy bírósághoz fordul Varsó ellen az elmulasztott kifizetések miatt, amelyek összegét a POLITICO a közölt oltóanyagárak alapján mintegy 1,2 milliárd euróra becsülte. A vakcina társfejlesztője, a német BioNTech is csatlakozott az eljáráshoz.
Ez a két ügy az EU világjárvány idején folytatott vakcinabeszerzési törekvéseivel kapcsolatos jogi eljárások egyre növekvő számát gyarapítja.
Romániában az ügyészek Florin Cîțu volt miniszterelnök és két volt egészségügyi miniszter mentelmi jogát szeretnék felfüggeszteni, azt állítva, hogy
túl sok COVID-19 vakcinát vásároltak, és ezzel több mint 1 milliárd eurós kárt okoztak az államnak.
Frédéric Baldan belga lobbista büntetőeljárást indított Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen, mivel állítólag közreműködött az EU legnagyobb, 1,1 milliárd adag vakcinára vonatkozó szerződésének lebonyolításában. A Vivant nevű kis belga politikai párt és három helyi képviselője is csatlakozott ezekhez az eljárásokhoz – mondta a POLITICO-nak az egyik képviselő, Alain Mertes.
Eközben a New York Times beperelte a Bizottságot, amiért az megtagadta a von der Leyennel készült 2021. áprilisi NYT-interjúban említett szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát. A cikkben a Bizottság elnöke beszélt az oltóanyag-vásárlási szándékairól és a Pfizer vezérigazgatójával, Albert Bourlával váltott sms-ekről.
Végül az EU gazdasági bűnözés elleni felügyelő szerve, az Európai Ügyészség tavaly októberben szűkszavú sajtóközleményben jelentette be, hogy vizsgálatot indított az oltóanyag-beszerzések ügyében. Azt nem részletezte, hogy ki ellen nyomoz.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!