Január elsejétől átlagosan 79 500 forinttal emelkedett a rendvédelmi dolgozók bére – jelentette be a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a kormány Facebook-oldalán közzétett videójában. Rétvári Bence tájékoztatása szerint a béremelés több mint 56 ezer embert érint, rendőröket, tekeseket, idegenrendészeti dolgozókat, börtönőröket, katasztrófavédelmi dolgozókat és tűzoltókat. Az emelés fedezeteként idén több mint 60 milliárd forintos többletet tartalmaz a költségvetés – írja a HVG. Azonban a fenti pár sorból nem derül ki minden részlet, ezért megkérdeztük Vidó Attilát, a Mi Hazánk rendvédelmi szakpolitikusát.
A Mi Hazánk Mozgalom üdvözli a rendvédelmi szférában végrehajtott béremelést, de elégtelennek tartja
– szögezte le Vidó Attla.
– A Mi Hazánk egyedüli parlamenti pártként szorgalmazott sürgős béremelést a szféra dolgozói számára. A Mi Hazánk Rendvédelmi Kabinetjének minimum 30%-os béremelési javaslatát Novák Előd tolmácsolta Pintér Sándor belügyminiszter felé tavaly év végén a miniszter parlamenti meghallgatásán – mondta.
– Ez a béremelés elégtelen ahhoz, hogy megállítsa a rendvédelmi szférából történő elvándorlást és csökkentse a jelenlegi 20%-os létszámhiányt.
Ez csak arra elegendő, hogy lassítsa ezt az aggasztó folyamatot. Sürgős, további bérfejlesztést tartunk szükségesnek, valamint nagyon fontos lenne az is, hogy az elmúlt 13 éveben elvett jogosultságokat, mint a szolgálati nyugdíj, kiemelt orvosi ellátás stb. visszaadja a hatalom és így újra vonzóvá tegye ezen hivatásokat – fejtette ki.
– Aggályosnak tartjuk azt is, hogy az az emelés, hasonlóan az előzőhez „csak” egy kormányrendeletben lett rögzítve, mint bérkiegészítés és nem a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati viszonyáról szóló törvényben (Hszt.). Mint tudott, egy kormányrendelet egy tollvonással megszüntethető – mutatott rá.
– Ezen kívül még azt is fontos megemlíteni ezen béremelés kapcsán, hogy a tűzoltók beavatkozói állománya (nem a katasztrofálisok), mind a mai napig, egyedüliként, éves szinten sok száz órát dolgoznak pluszban mindenféle ellentételezés nélkül.
Tudomásunk van róla, hogy több száz tűzoltó készül hamarosan munkaügyi pereket indítani, hogy ez az igazságtalan állapot orvoslásra kerüljön. Nem mellesleg, erről szintén tájékoztatta és kérdezte a belügyminisztert Novák Előd. A Mi Hazánk javaslata, hogy ezt a véleményünk szerint EU-s ajánlással (2003/88. EK. irányelv 6.cikk b.) pont ) ellentétes jogszabályt sürgősen meg kell változtatni. Reméljük, hogy ezen témájú törvénymódosító javaslatunkat (T/6598), melyet Novák Előd már be is nyújtott, lehetőség lesz az Országgyűlésben megvitattatni, valamint elfogadásra kerül – összegezte.
(Kép: Gyula Televízió)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!