A Mi Hazánk 2023 végén hivatalosan bemutatta a szegedi polgármesterjelöltjét. Dr. Tímár Tamás a párt kiinduló vármegyéjének székhelyén fog megküzdeni a szavazók szimpátiájáért 2024 júniusában. A jelöltet tervekről, Botkáról és egyéb szegedi ügyekről kérdeztük.
Magyar Jelen – Foglalkozott-e korábban politikával, hogyan találta meg a feladat?
Dr. Tímár Tamás – Polgármesterjelölt eddig még nem voltam, jelenleg ügyvédként dolgozom, erre az interjúra is éppen egy tárgyalásról rohantam ide. Polgári peres eljárások, vagyonmegosztási perek, büntetőügyek. A mindennapjaimat általában ezek teszik ki. Tősgyökeres szegedi családból származom, a szüleim orvosok, jómagam Szegeden, az egykori József Attila Tudományegyetemen végeztem 2000-ben. A jelöltséget a párt helyi szervezetének megkeresésére kérésére vállaltam el.
– Mi visz rá egy szakmájában sikeres, tapasztalt ügyvédet arra, hogy egy ekkora méretű városban 2024-ben politikára adja a fejét?
– Azt vallom, hogy az embernek valahova le kell tennie a voksát és közösségben kell gondolkodnunk. Én 2018-ban részt vettem a Mi Hazánk helyi szervezetének megalapításában, azóta aktív tag vagyok és azt szeretném, hogy végre legyen Szegeden valós érdekeket képviselő, vállalható nemzeti oldal. Ezen felül van két gyermekem, elsősorban rájuk gondolok, mert a következő generáció azt fogja learatni és abból fog tudni építkezni, amit mi itt hagyunk.
– Mi a problémája Botka Lászlóval? A polgármester hosszú ciklusok óta nyer, úgy tűnik, hogy a szegediek szeretik és elismerik…
– Az Egyetem Tv Metszéspont című műsorában már többször kifejtettem, erős jelek utalnak arra, hogy a Fidesz és Botka László kiegyezett, Szeged pedig szépen lassan betagozódik a Fidesz által uralt városok sorába. A Fidesz és Botka László politikájában érdemi különbség nincsen, mind a két szereplő az akkumulátorgyár mellett áll, mind a ketten büszkék a BYD szegedi beruházására és a saját sikerüknek tekintik. Itt fontos tisztázni, hogy a Mi Hazánk nem a fejlődés ellen van, nem mindegy, hogy milyen áron. Nem ugrálhatunk úgy, ahogy ők fütyülnek, mondhatnánk.
A beruházás területén korábban rengeteg tulajdonosnak voltak ingatlanjai, közte számos gazdának a termőföldjével. Az ő érdeküket senki nem képviselte megfelelően a globalista törekvésekkel szemben. Sőt! Az állítólagos nemzeti nagytőke még nyerészkedett a helyzeten, a felvásárlásoknál megjelent Csányi Sándor, aki busás haszonnal adott túl az általa megvett földeken. A Mi Hazánk a külföldi nagytőke érdekeivel szemben, a magyar gazdák mellett, a termőföldek megmaradása érdekében száll síkra.
– A Fidesz 14 éve kétharmaddal kormányoz. Ennek ellenére még csak megszorítani sem nagyon tudták Botkát az önkormányzati választásokon. Mi lehet ennek az oka?
– Folytatom az előző gondolatot és inkább visszakérdezek. Miért is akarnák legyőzni? Ha a Botka László által vezetett város tárt kapukkal várja a külügyminiszter által letárgyalt környezetszennyező beruházást, eközben Csányi Sándor földet vesz, azt 20-szoros áron adja tovább 5 éven belül, akkor mi a probléma? Olyan összegekről beszélünk, amiből a sokat ígért déli 3. hidat meg lehetett volna építeni. Közben látványos médiamutatvány zajlik. Botka László néha odaszúr a balliberális összefogás pártjainak, persze mindig országos témában, felvéve egyfajta bölcs, kívülálló szerepet. Ez a Fidesznek jól jön, Botka előélete miatt hitelesnek tűnhet a megtévesztett választók előtt. Botka László bőven kritizálhatná a számára helyben többséget biztosító baloldali pártokat. Elég csak a környezetvédelem divatos témáját elővenni, hiszen Újszegeden úgy hoztak létre edzőparkot, hogy kiirtottak onnan rengeteg fát. Porhintésként használják az egész témát, mert amikor a szegedi püspök szeretne beruházást kezdeményezni a gyülekezeti élet fejlesztésére, akkor meg érdekes módon a Momentumnak nagyon fontossá válnak a fák.
– Ha ennyire káros a balliberális pártok irányítása, akkor a Mi Hazánk miért nem a Fidesszel próbálkozik közösen valamilyen változást elérni?
– Tény, hogy a balliberális erők bebetonozták magukat Szegeden, elfoglalták a városi televíziót, az önkormányzati újságot és ugyanúgy 10 ezer forintos nyugdíjasutalványokkal vesznek szavazatot, mint a Fidesz. Mi egy másik politikai kultúrában hiszünk és
sem a gyakorlati, sem az ideológiai alap nem engedi meg számunkra, hogy bármelyik tömbbel összefogjunk,
antagonisztikus ellentétben állunk ezekkel a globalista tőről fakadó szereplőkkel.
– Hogy állnak a jelöltekkel? Minden körzetben indulnak? Mit lehet tudni az aspiránsokról?
– Átrajzolták a körzethatárokat, de igen, a Mi Hazánk önállóan indul Szegeden. Önálló polgármesterjelöltet állítunk és mind a tizenkilenc körzetben van jelöltünk. A hajrában tartjuk logikusnak a részletes bemutatkozást, de aki figyeli a közéletet az már sejtheti, hogy kikből áll a csapat. Én azt emelném ki, hogy bár ez előzetesen nem volt szempont, de mégis sikerült reprezentatív igényességgel válogatni. Fiatalok, nyugdíjasok, nők, férfiak, kétkezi munkások és értelmiségiek egyaránt küzdelmet vállalnak sorainkban.
– Készült-e helyi program, polgármesterré választása esetén mit változtatna meg az első 30 napban?
– Sokszor elmondtuk már és kitartunk amellett, hogy a parkolózónákat azonnal újra kell gondolni. Parkolókat hoztak létre a töltésen, a sportolásra, sétálásra alkalmas területeken, ráadásul Szegeden most a második legdrágább „kikapcsolódás” lett maga a parkolás. Szépen apránként mindig emelték a tarifát és most oda jutottunk, hogy van olyan zóna, ahol 60 percért 650 forintot kell fizetni. Hangsúlyozom, köztéri, utcai, nem őrzött parkolóról van szó. Ide tartozik, hogy mi nem értünk egyet Botka futballellenes politikájával, a Szeged csapatai korosztályos és felnőtt szinten is eredményesek, helyi fiatalokra építenek.
– És mi lenne az, amit hosszútávon, évek alatt változtatna meg?
– Egyre melegebb lesz Szegeden, a Tisza partján több zöldterületre van szükség, a zöldváros programja nem rossz, de azt senki nem gondolta volna, hogy minden az utolsó pillanatra hagynak és a ciklus második felében a választásokhoz közeledve túrnak fel mindent egyszerre. A szegedi közlekedés megbénult, tudatosabb tervezésre és fenntartható stratégiára van szükség. Arról megint szilárd meggyőződésem van, hogy a Mi Hazánk jelöltje nem mehet el szótlanul a közbiztonsági problémák mellett. A Momentumban politizáló Mihálik Edvin megengedheti magának azt a luxust, hogy egy gyilkosság után a körzetében nekilát halloween-i tököt faragni, mi radikális válaszokat szeretnénk látni. Sajnos minden szegedi aggódik, ha éjszaka át kell haladnia a Csillag téren, Tarjánon, vagy Odessza városrészen. Kamerarendszerre és folyamatos rendőri jelenlétre van szükség.
– Van-e olyan, amit meghagyna, amivel elégedett?
– Nem vagyunk ellenségei a nyugdíjasoknak, az ő támogatásukat meghagynánk és örömmel látjuk, amikor a családok kapnak segítséget egy-egy szociális bérlakással. Pozitívan emelem ki a kulturális életet, a kiállításokat és a rendezvényeket. Fontos, hogy a városban kevés a munkanélküli, de rejtély, hogy akkor miért nem haladnak a szegedi polgárok egyről a kettőre.
– Az Ön jelölőszervezete sokszor arról beszél, hogy a parlamenti jelenlét ellenére a közösségi médiában szankciók nehezítik az elvégzett munka bemutatását, emellé még elhallgatás is társul az online, vagy írott lapokban. Szegeden mi a helyzet, hol tudják nyomon követni az Ön munkáját?
– A személyes jelenlétnek nincs alternatívája, de természetesen a szegedi szervezetnek Facebook–oldala és TikTok-ja is van, magam is működtetek közéleti oldalt.
– Zajlik a kézilabda Európa-bajnokság. A magyar válogatott továbbjutott a csoportjából, ráadásul három szegedi Bánhidi Bence, Bodó Richárd és Szita Zoltán is viseli a tornán a címeres mezt. Szegediként kötelező szeretni a kézilabdát?
– Szerintem ilyenkor mindenkiből előjön kicsit a szurkoló, ezek az események összekovácsolnak minket, mindegy, hogy kajak-kenuról, fociról, vagy másról van szó. Megismétlem. Mi a mostani sportellenes, szurkolóellenes városvezetéssel szemben határozzuk meg az identitásunkat!
– Ha mégsem Önt választják, de a város közgyűlésébe jut, akkor milyen beadványokra, felszólalásokra számíthatnak a szegediek a Mi Hazánktól?
– Lokálpatriótaként a helyi érdekek képviselete miatt akarok és csak ezek miatt tudok konfliktusokat felvállani. Van egy helyben erős beidegződés, ami abból táplálkozik, hogy azért jobb megőrizni a régit, mert eddig Szeged akárhányszor a változtatás mellett döntött mindig rosszabbul jött ki a végén belőle. A legfontosabb feladatom bebizonyítani, hogy a változás jó is lehet.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!