Mint ismert, a fideszes elit, gondoljunk csak Bayer Zsoltra, nagyon szereti a budavári, műemlék jellegű lakásokat használni saját célra. Olyan információkat kaptunk, hogy lényegében fillérekért játszhatják át ezeket a bérlakásokat saját tulajdonba.
A Mi Hazánk folyamatosan mutatja be polgármester- és képviselőjelöltjeit országszerte, mint ismert a budapesti főpolgármesterjelöltje Dr. Grundtner Adnrás lett, az I. kerületben pedig Árendás Mónikát indítja a nemzeti ellenzéki párt.
Árendás Mónika úgy fogalmazott, még az előző polgármester idejében szerezték meg a bérleti jogot. De most a fideszes polgármesterjelöltként induló Böröcz László (már trafik mutyiban is nyakig benne volt) megcsináltatott a kormánnyal egy idevágó műemlék-vári lakások eladási lehetőségéről szóló jogszabályt, amit általánosságban nem akarnak az átlag bérlőknél érvényesíteni csak az extráknál.
– A jelenlegi balliberális polgármester kisebbségbe került a testületben, és ő is akadályozza a felméretését a vári lakásoknak, ami nélkül nincs eladás, pedig azzal kampányolt 2019-ben, hogy eladja a bérlőknek a vári lakásokat. Böröcz pár hete tartott lakossági fórumot, ahol viszont ködösen fogalmazott az ügyben, a bérlők el is mentek a lakossági fórum felénél
– fogalmazott.
Érdemes egyébként visszább menünk a történelemben néhány évtizedet, hogy tisztán lássuk ezeknek a lakásoknak a sorsát. Ezeket a lakásokat az 50-es években (az Európai Emberi Jogi Bíróság döntése szerint) a magyar állam az akkor hatályos nemzetközi szerződéseket megszegve kártalanítás nélkül államosította, azaz elrabolta az eredeti tulajdonosoktól.
Majd amikor eljött a rendszerváltás, az állam 1990-ben az államosított lakásokat “átruházta” az önkormányzatoknak teljesen szabálytalanul, ugyanis az államosító határozatok eleve érvénytelenek voltak, nem tulajdonos pedig nem ruházhatja át tulajdonjogát. Az önkormányzatok többsége a 90-es évek végén szintén érvénytelenül és kedvezményes áron eladta a lakásokat a bérlőknek, akik 90%-ban nem voltak ugyanazok, vagy azok a leszármazói, akiktől eleve államosítottak, tehát akik de jure eleve tulajdonosok lettek volna.
A XII. és I. kerületben az ország többi önkormányzatához képest korlátozott volt az eladás, mert itt volt a legtöbb, legértékesebb és sokszor műemléki védelem alatt álló lakás. Mindezért perek indultak, aminek a végén sokan bérlőként szintén megvehették a lakásokat, de arányaiban ebben a két kerületben maradt meg a legtöbb lakás önkormányzati tulajdonban.
Ezekre a lakásokra egy külön törvény, a lakástörvény különös szabályait kell alkalmazni, szóval nem ugyanazok a szabályok, mint egy sima lakásbérlet esetén, ahol a tulajdonos és a bérlő nagyjából szabadon állapodhat meg a részletekről. A kialakult szokások alapján a bérleti díj kb. a piaci ár felében áll meg, de a lakásokat nem lehet eladni, csak az önkormányzat hozzájárulásával el lehet cserélni magántulajdonú “öröklakásra”, vagy másik önkormányzati lakásra. A bérleti jog örökölhető, a bérlő jogosult cserelakásra felmondás esetén.
Szintén szokás szerint az öröklakás csereár a piaci ár fele, azaz egy önkormányzati lakás bérleti jogának értéke egy fele akkora magántulajdonú lakás értékével egyenlő, de közben fizetni kell a fent fele mértékű bérleti díjat. Logikus ez. Mivel nem mindenkinek van cserelakása, ha úgy dönt, hogy önkormányzati bérleti jogra cserél, valamint, van aki pénzzé szeretné tenni a bérleti jogát kialakult a “háromszögelés“ intézménye, ami az önkormányzattal “együttműködő” ingatlanközvetítők gyakran alkalmaznak: a “vevő” letétbe helyezi a “vételárat”, utána a közvetítő színlelten a nevére irat egy megfelelő értékű öröklakást, amit a vevő elcserél a bérlővel, aztán a bérlő visszaíratja az öröklakást a közvetítőre, aki cserébe átadja neki a letétből a vételárat.
Ez a rendszer megy már vagy húsz éve.
Mindezt változtatta meg három éve az az új szabály, ami szerint az önkormányzat eladta volna nyomott áron (úgy mint mindenhol máshol) a bérlőknek a maradék lakásállományt, aztán a népharag (meg az irigység) miatt felülvizsgálgatták az ügyet, végül oda futott ki az ügy, hogy a spekulánsokat kizárták azzal, hogy csak a régebbi bérlők élhettek a kedvezményes vételi joggal.
(Kép: budavar.hu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!