Az MTI közölte a hírt, miszerint a belügyminiszter az ország teljes területére kihirdette a tartósan vízhiányos időszakot 2024. május 24-i kezdettel. Kiemelték, a tartósan vízhiányos időszakban vízjogi engedély nélkül is lehetőség nyílik az öntözési célú vízhasználatra 30 napig, ehhez csupán egy gazdálkodói bejelentésre van szükség. Emellett a vízkészletjárulékot sem kell fizetni. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a megfelelő vízgazdálkodással mérsékelhetők legyenek a rendkívül száraz tavaszi időszak hatásai.
A tájékoztatás szerint az Országos Aszálytérkép, az Országos Meteorológiai Szolgálat adatsorai, valamint a NAK megyei szervezeteinek jelzései alapján április elején Magyarország egész területét érintette a talajok vízhiányos állapota.
Felhívták a figyelmet, hogy az elmúlt 1 évben sorra dőltek meg a havi melegrekordok Európa-szerte. A hosszútávú meteorológiai modellek az átlagosnál melegebb és szárazabb nyarat prognosztizálnak, ezért a NAK és a MAGOSZ fenntartotta a tartósan vízhiányos időszak kihirdetésének szükségességét.
Rendkívüli öntözési célú vízhasználatnak minősül a közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, legfeljebb 120 milliméter/hektár (1200 köbméter/hektár) vízmennyiség 100 hektár nagyságot meg nem haladó területre öntözési célból, legfeljebb megszakítás nélkül egy hónap időtartamig történő kijuttatása – ismertették a közleményben.
Nem az aszály miatt kéne aggódni, hanem a problémát megoldani
Az egy dolog, hogy a Fidesznek több ciklus óta nincs programja, de akkor legalább ellophatná az egyetlen párttól, melynek van. A Mi Hazánk Mozgalom ugyanis már 2022-ben felhívta a figyelmet az éghajlatváltozással járó kihívásokra, és azok megoldására is tett javaslatot. Mint ahogyan a Virradat programban is szerepel:
A termelés optimalizálásának érdekében, s figyelembe véve az éghajlatváltozást, egyre nagyobb szükség mutatkozik a helyes vízgazdálkodásra, amely a csapadék és árvizek felfogására épített víztározók és csatornák, öntözőrendszerek útján valósulhatna meg.
Földrajzi helyzetünknek köszönhetően hatalmas mennyiségű víz folyik keresztül Magyarország területén, ezt a vízmennyiséget nem fogjuk meg, csatornákon keresztül nem hasznosítjuk megfelelően, miközben a Duna–Tisza közének egy része, például a Homokhátság már félsivatagnak számít.
Az egyre inkább emelkedő hőmérséklet, a szélsőségesebbé váló időjárás miatt lassan elsivatagosodó Alföld terméskiesésének csökkentését, sőt átlagtermésének az emelését lehetne a megfelelő vízgazdálkodással elérni például, de kulcsfontosságú lehet a gyógynövény- és zöldségtermesztésnél vagy épp az erdőgazdálkodásnál, melynél az állattartáshoz és a növénytermesztéshez hasonlóan kerülni kell az invazív, nagy hozammal kecsegtető gazdasági fajokat, és az őshonosokat kell cserébe előnyben részesíteni.
Ennyi lenne a megoldás, és máris nem kéne az aszály miatt aggódni.
Gyebnár Dávid
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!