Nem csak a telefonokat vennék el a gyerekektől Ausztráliában, de a közösségi oldalakon sem lehetnének jelen szülői beleegyezés nélkül a 14 év alattiak.
A 9News szerint a dél-ausztráliai kormány azt fontolgatja, hogy a fiatalok mentális egészségének védelme érdekében megtiltja a 14 év alatti gyermekek számára a közösségi média használatát. Peter Malinauskas dél-ausztráliai miniszterelnök részletezte az állam által javasolt tilalmat, amely a floridai törvényhozók nyomdokaiba lépne, akik megtiltották a 14 év alatti gyermekek számára az olyan platformok használatát, mint a Facebook és az Instagram. A keretrendszer szerint a 14 és 15 éves dél-ausztrál gyerekeknek szülői beleegyezést kellene kérniük a közösségi médiára való regisztrációhoz.
Mentális problémákat okoznak a plattformok
Robert French volt szövetségi bírót és ügyvédet bízták meg azzal, hogy vizsgálja meg, hogyan lehetne a jogszabályt kidolgozni és életbe léptetni. Jelentésében French azt javasolta, hogy egy szabályozó hatóság felügyelje az új jogszabályokat, ellenőrizze a betartást, fogadja a panaszokat, és szabjon ki bírságot a jogsértéseket megengedő vállalatokra. A szabályozó a Legfelsőbb Bíróságon keresztül is jelentős büntetéseket és végzéseket kérhetne French javaslata alapján. Ha elfogadják, a jogszabály az első ilyen jellegű jogszabály lenne Ausztráliában.
Malinauskas elmondta, hogy a javasolt tilalom az államban élő fiatalok mentális egészsége iránti mély aggodalomból született.
„A legtöbb szülőhöz hasonlóan engem is aggaszt, hogy a közösségi média milyen hatással van a közösségünkben élő gyerekekre”
– mondta egy nyilatkozatában. „Egyre több szakértői bizonyítékot látunk arra vonatkozóan, hogy a közösségi média káros hatással van a gyermekekre, mentális egészségükre és fejlődésükre” – tette hozzá. „Eltökélt szándékom, hogy kormányként mindent megteszünk a gyermekeink védelme érdekében” – jelentette ki.
Telefonmentes iskolák: miért változtatja meg pozitívan az oktatást?
A gyermekekre sok veszély leselkedik a közösségi oldalakon
Sonya Ryan OAM, a Carly Ryan Alapítvány alapítója és vezetője 2007-ben vesztette el 15 éves lányát, Carlyt, akit egy online megismert ragadozó ölt meg. Ryan elmondta, hogy támogatja Malinauskas javaslatát, hogy szigorúbb törvényeket léptessenek életbe a fiatalok közösségi médiahasználatára vonatkozóan.
„A gyerekek káros tartalmaknak vannak kitéve, beleértve a veszélyes vírusos trendeket, a pornográfiát, a szexuálisan kihasználni szándékozó online ragadozókat, a cyberbullyingot”
– mondta. „Számos tanulmány bizonyítja, hogy a közösségi média használata a kisgyermekek körében káros hatásokkal jár, beleértve az irreális elvárásokat és elképzeléseket, amelyek súlyos depresszióhoz, szorongáshoz, elégtelen alváshoz, alacsony önbecsüléshez, rossz testképhez, étkezési zavarokkal járó viselkedéshez és online zaklatáshoz vezethetnek.” – fejtette ki. Ryan hozzátette: „Véleményem szerint az egyetlen kiút a megfelelő jogszabályok megalkotása, amelyek megvédik gyermekeinket ezektől az ártalmaktól, és a nagy technológiai cégek szabályozása, hogy minden platformon kötelező legyen a korhatárellenőrzés”.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Jelenlegi formájában ezért rossz az iskolai mobilozást korlátozó rendelet