Németország hétfőn kiterjesztette a határellenőrzést valamennyi határára az illegális migráció korlátozása érdekében, ami a kritikusok szerint veszélyezteti a schengeni térség szabad mozgásra vonatkozó szabályait – írta ma reggel az MTI.
A német rendőrség a Luxemburggal, Belgiummal, Hollandiával és Dániával közös határátkelőhelyeken indít ellenőrzést, kiterjesztve a Lengyelországgal, a Cseh Köztársasággal, Ausztriával, Svájccal és Franciaországgal közös határátkelőhelyek korábbi ellenőrzését. Nancy Faeser belügyminiszter, aki elrendelte az ellenőrzéseket, azt ígérte, hogy a határon átutazóknak nem kell számítaniuk a forgalom jelentős zavaraira.
A migránsok nagy száma indokolta a lépést
Faeser egy hete hivatalosan bejegyeztette az új ellenőrzéseket az Európai Bizottságnál, azzal érvelve, hogy azokra a Németországba érkező migránsok nagy száma miatt van szükség. Az ellenőrzések kezdetben hat hónapra szólnak, de meghosszabbíthatók. Az osztrák határon 2015 óta tartanak ellenőrzéseket. Bár a schengeni megállapodás 29 aláíró országa – amely az Európai Unió legtöbb tagját, valamint Norvégiát, Svájcot, Izlandot és Liechtensteint foglalja magában – általában lehetővé teszi a szabad mozgást a belső határaikon, a migrációs helyzet és az iszlám terrorizmus veszélye miatt egyes határátkelőkön visszatértek az ellenőrzések.
Visszafordítják az illegális migránsokat
A határellenőrzések lehetővé teszik a hatóságok számára a migránsok visszafordítását, ami sokkal egyszerűbb eljárás, mint a beutazás utáni kitoloncolás. Németország 2023 októbere óta mintegy 30 ezer olyan migránst fordított vissza, akiknek nem volt joguk az országba való belépésre. A migráció kérdése akkor került ismét a politikai napirend élére, amikor a múlt hónapban egy szíriai férfi három embert ölt meg egy tömeges késelés során a németországi Solingen városában.
Ausztria sem kér a migránsokból
Gerhard Karner osztrák néppárti (ÖVP) belügyminiszter, a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak kijelentette, hogy nem fognak befogadni egyetlen, a német hatóságok által visszafordított migránst sem. Karner közölte, hogy utasította az osztrák szövetségi rendőrség parancsnokát mindazon menekültek beengedésének megtagadására, akiket a német hatóságok visszafordítottak.
„Ausztria nem hajlandó befogadásukra” – hangsúlyozta az osztrák belügyminiszter.
„Ezzel kapcsolatban nincs mozgástér” – mondta az osztrák politikus, utalva többi között az EU „dublini” szabályozására. Eszerint a befogadással vagy a kitoloncolással kapcsolatos eljárást annak az uniós országnak kell lebonyolítania, amelybe az adott migráns először érkezett, és a kiutasításra is csak annak az országnak az engedélyezésével kerülhet sor, ahol az eljárást lefolytatták.
Menekülttábor épül Vitnyéden
Lantos János, a Mi Hazánk politikusa és a Magyar Jelen számolt be arról elsőként, hogy a Fidesz-kormány menekülttábort épít az osztrák határhoz közeli Vitnyéden. „Miközben a kormány azt harsogja, hogy a déli határtól buszokkal fogja elszállítani a migránsokat Brüsszelig,
a valóságban pedig migránsszállót épít a Győr-Moson-Sopron vármegyei Vitnyéden”
– mondta sajtótájékoztatóján Lantos János, a Mi Hazánk munkaügyi kabinetjének elnöke. Emlékeztetett, hogy mindezt teljes titokban akarják végrehajtani, a helyiek pedig már most féltik a gyermekeiket is. A Mi Hazánk felszólította a kormányt, hogy ne létesítsen migránstábort Vitnyéden, ahova a Betyársereg tüntetést is szervez.
(MTI nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!