Az amerikai kormány fontolóra veszi, hogy felkérjen-e egy bírót a Google keresőóriás feldarabolására. Ez a lépés átformálhatja a technológiai óriások üzleti tevékenységét – írja a BBC.
Az Igazságügyi Minisztérium (DoJ) szerint az intézkedések „strukturális követelményeket” is tartalmazhatnak, amelyek megakadályozzák, hogy a Google fenntartsa internetes kereső monopóliumát.
Válaszul a Google arra figyelmeztetett, hogy a javasolt változtatások nem kívánt következményekkel járhatnak az amerikai vállalkozásokra és fogyasztókra nézve.
A DoJ bejelentésére egy augusztusi, mérföldkőnek számító bírósági ítélet után került sor, amely megállapította, hogy a Google illegális gyakorlatok révén tartotta fenn dominanciáját az online keresésben.
A Google szerint túlkapásról van szó a kormány részéről
A DoJ bírósági beadványában közölte, hogy „olyan jogorvoslati lehetőségeket mérlegel, amelyek megakadályoznák, hogy a Google olyan felületeket használjon, mint a Chrome, a Play és az Android, hogy a Google keresőt és az ahhoz kapcsolódó termékeket előnyhöz juttassa”.
A Google szabályozási ügyekért felelős alelnöke, Lee-Anne Mulholland szerint az ajánlásokkal a kormányzat túllépi hatáskörét.
Az igazságügyi minisztérium várhatóan november 20-ig nyújt be részletesebb javaslatcsomagot, a Google december 20-ig nyújthatja be saját korrekciós javaslatát.
Számtalan per van folyamatban cégóriások ellen
A bíróság augusztusi döntése súlyos csapás volt az Alphabetre, a Google anyavállalatára. A döntés egy 10 hetes per után született, amelyben az ügyészek azzal vádolták a Google-t, hogy
évente több milliárd dollárt fizetett cégeknek – köztük az Apple-nek és a Samsungnak – azért, hogy a Google legyen az alapértelmezett keresőmotorjuk.
A Google ügyvédei azzal védekeztek, hogy a felhasználók azért vonzódnak a keresőmotorhoz, mert hasznosnak találják, és hogy a Google azért dolgozik, hogy a fogyasztók számára jobbá tegye azt.
Folyamatban vannak perek más nagy amerikai technológiai cégek – köztük a Facebook-tulajdonos Meta, az Amazon és az Apple – ellen, melyek során versenyellenes gyakorlatokkal vádolják őket.
A perek részei az amerikai hatóságok azon törekvéseinek, hogy erősítsék a versenyt az iparágban.
BBC nyomán
Kiemelt kép forrása: Getty Images
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!