A Google megállapodást kötött annak érdekében, hogy kis atomreaktorokat használjon a mesterséges intelligencia (AI) adatközpontjainak működtetéséhez szükséges hatalmas mennyiségű energia előállítására – írja a BBC.
A vállalat szerint a Kairos Powerrel kötött megállapodás értelmében még ebben az évtizedben megkezdik az első reaktor használatát, és 2035-ig továbbiakat is üzembe helyeznek. A vállalatok nem közöltek részleteket arról, hogy milyen összegben állapodtak meg, és hogy hol épülnek majd az erőművek.
A technológiai cégek egyre inkább a nukleáris energiaforrások felé fordulnak, hogy a mesterséges intelligenciát működtető hatalmas adatközpontok által felhasznált elektromosságot biztosítsák.
„A hálózatnak új áramforrásokra van szüksége az AI-technológiák támogatásához. Ez a megállapodás segít felgyorsítani egy új technológiát, amely tisztán és megbízhatóan elégíti ki az energiaszükségleteket, és mindenki számára elérhetővé teszi a mesterséges intelligenciában rejlő teljes potenciált”
– mondta Michael Terrell, a Google energia- és klímaügyekért felelős vezető igazgatója.
Megoldást keresnek az óriási energiaigényre
A Wall Street-i bankóriás Goldman Sachs szerint az adatközpontok globális energiafogyasztása az évtized végére várhatóan több mint kétszeresére nő.
John Moore, a TechTarget weboldal iparral foglalkozó szerkesztője a BBC-nek elmondta, hogy a mesterséges intelligencia adatközpontjainak nagy mennyiségű villamos energiára van szükségük mind a működtetésükhöz, mind a berendezések hűtéséhez.
„Ezek az adatközpontok speciális hardverrel vannak felszerelve… amelyek sok áramot igényelnek, és sok hőt termelnek”.
Az éghajlatváltozásra hivatkoznak
Az Egyesült Államok tavaly az ENSZ éghajlat-változási konferenciáján csatlakozott azon országok csoportjához, amelyek 2050-ig meg akarják háromszorozni nukleáris energiakapacitásukat a fosszilis tüzelőanyagokról való leválásra irányuló erőfeszítések részeként.
A kritikusok szerint azonban az atomenergia nem kockázatmentes, és hosszan tartó radioaktív hulladékot termel.
A múlt hónapban a Microsoft megállapodást kötött a Three Mile Island-i erőmű újraindításáról, amely 1979-ben Amerika legsúlyosabb nukleáris balesetének helyszíne volt.
Márciusban az Amazon közölte, hogy Pennsylvania államban nukleáris energiával működő adatközpontot vásárolna.
BBC nyomán
Kiemelt kép forrása: Reuters
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!