Úgy tartják, a magyar politikai életben minden és mindennek az ellenkezője is megtörténhet, de ami a mostani óbudai önkormányzati vezetéssel történteket illeti, az olyan kuriózum, amivel kapcsolatban nehéz eldönteni, hogy sírjon vagy nevessen-e az ember. Arról már sokszor hallottunk, hogy az olasz maffia keresztapái, vagy a dél-amerikai drogbárók a hálózatukat a börtönből is irányítani tudták, de az az egyedi eset csak nálunk történhet – történhetne – meg, hogy egy kerületi polgármester a börtönbeli priccs szélén ülve intézkedjen, és úgy vezessen egy városrészt. Pedig Kiss László, Óbuda letartóztatásban lévő polgármestere úgy gondolja, az, hogy ő korrupcióval megvádolva előzetesbe került, még nem akadályozza meg, hogy városvezetői feladatait a hűvösből is ellássa. Marosvölgyi Anna – aki a Mi Hazánk kerületi önkormányzati képviselője – azonban ezt teljesen érthető módon nem így gondolja. Ezzel kapcsolatos észrevételeit egyrészt hétfőn sajtótájékoztatón osztotta meg a nagy nyilvánossággal, másrészt egy rövid interjúban némileg kiegészítve számunkra is kifejtette azokat.
– Mikor alakult meg Óbudán az önkormányzati testület, és milyen körülmények között?
– Október második hetében alakult meg a képviselő-testületünk. Kiss László DK-s polgármester az előzetes letartóztatásban tette le a polgármesteri esküt, számunkra pedig a meghívókat – papír formában – eléggé szokatlan módon a Venyige utcai börtönből küldte el.
– Mi a testület összetétele?
– Jelenleg huszonhárman vagyunk a DK-s polgármesterrel együtt. Tizenhatan vannak a baloldalról – közülük az alpolgármester szintén az előzetesben várja a fejleményeket, szintén korrupciós ügyben megvádolva -, hárman a Fidesztől, ketten a kutyapárból, illetve én egyedüliként a Mi Hazánk képviseletében.
– Ön észrevételezte, hogy visszás az a helyzet, hogy a börtönben ülő polgármester nemhogy nem tud megjelenni a munkahelyén, de még tiszteletdíjban és költségtérítésben is részesül. Mi volt a többi önkormányzati képviselő hozzáállása?
– A hétfői sajtótájékoztatón kitértem arra, hogy a polgármester munkaköri kötelessége, hogy a munkavégzéshez személyesen legyen jelen. De ezt nyilván nem tudja megtenni – hiszen börtönben van –,
ennek ellenére kapja a tiszteletdíját és az útiköltség-térítését. Az előbbi havi 1 millió 300 ezer Ft. az utóbbi pedig havi 195 ezer Ft., ezeket véleményem szerint jogtalanul veszi fel.
A képviselők hozzáállását jól mutatja, hogy amikor az alakuló ülésen szavaztunk a polgármester és az alpolgármesterek tiszteletdíjáról, akkor a baloldal megszavazta azt, a Fidesz tartózkodott, a kutyapárt és én pedig ellene szavaztunk.
Kiss László, Óbuda DK-s polgármestere
– Mit tud a polgármester elleni eljárásról?
– Annyit tudni, hogy korrupcióval vádolták meg, és az előzetes letartóztatását december közepéig meghosszabbították az ügyészség kérésére. Folyik a nyomozás ellene, de a testület egy másik tagja is belekeveredett ebbe az ügybe. Ő egyelőre szabadlábon van, és bent van a testületben, de úgy tudom, ellene is nyomozás folyik.
– Hogyan oldódhat meg ez a szokatlan állapot?
– Ha megszületik a jogerős ítélet, akkor a polgármesternek le kell mondania. Lemondhatna önként is, de ezt már csak azért sem teszi meg, mert ezzel a bűnösségét is elismerné. Az is megoldás lenne, ha a képviselő-testület feloszlatná önmagát – ekkor új választásokat kellene kiírni -, de ez véleményem szerint azért nem fog megtörténni, mert a pártok nem akarják kockáztatni az előző választáson elért eredményeiket.
Tölgyesi Tibor
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!