Az ausztrál kormány olyan törvénytervezeten dolgozik, amely megtiltaná a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára – jelentette be csütörtökön Anthony Albanese miniszterelnök, hozzátéve, hogy a jogszabály a világon elsőként várhatóan a jövő év végén léphet életbe.
„A közösségi média árt a gyerekeinknek, és ennek véget vetek” – ígérte Albanese, aki sajtóértekezletén a lépést azzal indokolta, hogy a közösségi média veszélyezteti a gyerekek fizikai és mentális egészségét, a lányoknál a testképzavart, a fiúknál pedig a nőgyűlölő tartalmakat hozva fel például.
„Ha ezek a tartalmak egy 14 éves gyermekhez jutnak el, aki éppen érzékeny, változó korban van, az nagyon megterhelő számára, ezt kötelességünk észrevenni, és cselekedni” – fejtette ki a kormányfő.
A kormányzat jelenleg az életkorellenőrzés megfelelő módszerét vizsgálja, kipróbálás alatt áll a biometrikus és a kormányzati azonosítás is, de egyelőre nem döntöttek egyik mellett sem.
Telefonmentes iskolák: miért változtatja meg pozitívan az oktatást?
Széleskörű konszenzus alakult ki
A törvénytervezetet még idén beterjeszti a parlamentben a kormány, és elfogadása után egy évvel léphet életbe – fűzte hozzá Albanese. A törvényt az ellenzéki Liberális Párt is támogatja. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a 16 éves korhatár alól nem lesz semmilyen kivétel. Albanese hangsúlyozta, hogy a hozzáférés megakadályozása a közösségi médiaplatformokra hárul, nem a gyerekekre vagy a szülőkre.
Michelle Rowland kommunikációs miniszter kiemelte, hogy a világon elsőként Ausztráliában életbe lépő törvény a 16 éven aluliak számára megtiltja az Instagarm, a Facebook, az X és a TikTok használatát, de a YouTube is szóba került.
A Digital Industry Group érdekképviseleti szervezet – amelyhez a Meta, a TikTok, az X és a Google is tartozik – állásfoglalásában arra figyelmeztetett, hogy a törvény arra ösztönzi majd a fiatalokat, hogy az internet „sötét”, ellenőrizetlen része felé forduljanak, miközben elesnek a támogatói hálózattól.
Több ország is kacérkodik a tiltással
„A fiatalok biztonságának megőrzése az interneten elsődleges szempont, ugyanakkor a tinédzserek eltiltása a digitális platformoktól XX. századi válasz a XXI. század kihívásaira” – érvelt Sunita Bose, a DIGI ügyvezető igazgatója, aki a tiltás helyett a fiatalok digitális írástudásának fejlesztését és az ártalmakkal szembeni felvértezését javasolta. Már számos országban felmerült a gyermekek eltiltása a közösségi médiától, az ausztrál törvénytervezet a legszigorúbbak közé tartozik. Franciaországban tavaly a 15 éven aluliak közösségimédia-használatának tiltását kezdeményezték, de ezt a tilalmat a szülői engedély feloldhatja. Az Egyesült Államokban a technológiai vállalatok számára évtizedek óta követelmény, hogy a 13 év alatti gyermekek adatait csak szülői engedéllyel szerezhetik meg, ezért a legtöbb közösségi médiaplatformhoz a 13 éven aluliak nem férhetnek hozzá a szülői jóváhagyás nélkül.
(MTI)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Jelenlegi formájában ezért rossz az iskolai mobilozást korlátozó rendelet