„Bűncselekményt nem követtem el” – írta Varnus Xavér közleményében, amelyben a korábban általa megrontott áldozatainak a Magyar Jelenben megjelent beszámolóira reagált. Ezzel mindössze egyetlen probléma van: bár a jelenleg hatályos jogszabályok szerint egy 18. életévét betöltött személy nyugodtan létesíthet szexuális kapcsolatot egy 14. életévét betöltött személlyel (amennyiben az konszenzuális alapon nyugszik, illetve nem egy tanár-diák, vagy hasonló alá-fölérendeltségi viszonyról beszélünk), ez 2002 előtt nem így volt.
Addig ugyanis, bár heteroszexuális kapcsolatok esetén a jelenlegihez hasonló volt a szabályozás, egy felnőtt ember egy azonos nemű, 14-18 év közötti fiatallal létesített szexuális kapcsolata bűncselekménynek minősült. A „művész úr” így nem mond igazat, amikor azt állítja, nem követett el bűncselekményt.
A büntetési tétel 3 évig terjedő szabadságvesztés volt
A 37/2002. (IX. 4.) AB határozat állapította meg, hogy az addig hatályos jogszabály alkotmányellenes, mivel az negatívan diszkriminálta a homo- és biszexuális személyeket. Így tehát 2002 óta szexuális orientációtól függetlenül azonos szabályok vonatkoznak mindenkire a beleegyezési korhatárral kapcsolatban. Varnus Xavér azonban – az áldozatok elmondása alapján, amit maga Varnus sem tagadott soha – már bőven az alkotmányellenesség kimondását megelőzően is létesített szexuális kapcsolatot 18 évnél fiatalabb fiúkkal. Az 1978. évi IV. törvény 199. § egészen konkrétan így szólt, amíg 2002-ben hatályon kívül nem helyezték:
Természet elleni fajtalanság: Az a tizennyolcadik életévét betöltött személy, aki ennél fiatalabb, azonos nemű személlyel fajtalankodik, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Nem az a kérdés, hogy ez pedofília-e, hiszen per definitionem nem az. Ahogyan az sem kérdés, hogy bűncselekmény volt-e 2002 előtt, amikor az események történtek, hiszen a fentiekből tudjuk, hogy az volt. A kanadai jogszabályokról pedig már szót sem ejtünk, ugyanakkor ott is bűncselekménynek számított a homoszexuális közösülés egy kiskorúval, habár a 90-es évek során több államban dekriminalizálták.
Amit tett, bűncselekmény volt, amikor tette
Varnus Xavér tehát nem állít igazat akkor, amikor azt írja, hogy nem követett el bűncselekményt. A jog ezért már nem fogja felelősségre vonni, és nem csak az elévülés miatt, hanem azért sem, mert egy büntetőeljárás során, amennyiben változott a jogszabály, mindig az elkövetőre nézve kedvezőbb állapotot kell figyelembe venni.
Ettől függetlenül biztosak lehetünk benne, hogy maga Varnus is tisztában volt azzal a 90-es években, hogy amit tesz, az bűncselekmény.
„Kialakult egy vita az elnöki kegyelem jogköréről, de nem jogászkodni kell, hanem tiszta helyzetet teremteni egy világos, egyértelmű döntéssel. Van öt gyermekem és hat unokám, ha valakik hozzányúlnának, az első gondolatom, hogy félbe kell őket hasítani vagy miszlikbe vágni” – fogalmazott Orbán Viktor még a kegyelmi botrány kirobbanása után. Akkor a miniszterelnök alkotmánymódosítást nyújtott be a kormány nevében, amely lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmény esetén az elkövető kegyelmet kaphasson. „Ideje rendezni ezt a kérdést” – mondta akkor Orbán Viktor. Ebben pedig egyetértünk.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Nyílt levél Varnus Xavérnak: a bűn nem pusztán büntetőjogi kérdés