Egyáltalán nem enyhül a botrány, melyet a Magyar Jelen robbantott ki a hazai lovassportban. Miközben a herpeszvírus megjelenésének tényét a Magyar Lovassport Szövetség és a Nemzeti Lovarda – Tattersall is igyekszik tagadni, vagy jelentéktelen színben feltüntetni, addig a fóti Magyar Lovasterápia Szövetség Alapítvány istállójában két lovat is el kellett már altatni a vírus miatt, egynek pedig jelenleg is az életéért küzdenek. A Magyar Jelen a fóti istálló vezetőjét, Németh Gábort kérdezte a kialakult helyzetről.
November elején vetődött fel a herpeszvírus terjedésének lehetősége Magyarországon is. Október 25-e és 27-e között rendezték a Nemzeti Lovardában a Díjlovas Championátust, melyet a Tatterstall SE szervezett. A verseny után a fóti lovardában több herpeszvírussal fertőzött lovat is találtak (tehát nem Fóton rendezték a kérdéses versenyt, ott szeptemberben volt az utolsó esemény). Nem Fót az egyetlen istálló, ahol felütötte a fejét a vírus, ugyanis egy kecskeméti verseny után szintén találtak egy herpeszre pozitív tesztet hozó lovat, igaz, a második teszt nála negatív eredményt mutatott. A Sonline pedig november elején adott róla hírt, hogy herpeszgyanú miatt zár alá helyezték a Pannon Lovasakadémiát. A Lovassport Szövetség egy mindössze hatnapos hazai versenytilalmat rendelt el, mialatt több magyar ló is rajthoz állt egy nemzetközi versenyen Varsóban. November utolsó hétvégéjén pedig versenyt rendeznek a Nemzeti Lovardában.
A Championátus után kezdődtek a bajok
„Még november 3-án észleltük az egyik bértartásban lévő lovon, ami egyébként nem is aktív sportoló, tehát az istállóból körülbelül kettő éve nem volt kint, hogy lázas” – emlékezett vissza Németh Gábor. A Magyar Jelennek elmondta, emellett két-három másik lónál vették észre egy nappal később, hogy láz jelent meg, amire az állatorvos először csak valamilyen fertőzésre gyanakodott. Akkor még nem merült fel a herpesz lehetősége, hiszen az elmúlt időszakban két versenyen voltak októberben a Championátuson a Nemzeti Lovardában. „Három lóval voltunk ott díjlovagló versenyen, illetve az azt megelőző héten Bábolnán voltunk military versenyen. Ott egészen más lócsoporttal, a military lovainkkal voltunk, és azok közül egyetlen egynél sem láz, semmiféle tünet nem jelentkezett azóta sem” – fejtette ki nekünk. Éppen ezért nem is gondolták, hogy az a bábolnai verseny szóba jöhet a betegség forrásaként, míg a Championátus a Nemzeti Lovardában egy héttel később volt. „Még egyszer hangsúlyozom, mi úgy mentünk oda be, november harmadika előtt egyáltalán nem volt beteg ló, még csak az istállónkban sem, ahol 54 lovat tartunk. Ebből nagyon sok saját ló van például lovasiskolára vagy terápiára” – fejtette ki a fóti istállóvezető. Tehát egyetlen egy lónál nem jelentkezett semmiféle betegség, sem légúti fertőzés, semmi.
Két lovat is el kellett altatni
Mint Németh Gábor meséli, az első észlelés másnapján vették észre, hogy két másik lónál is jelentkezett a láz. Aztán november 6-án az egyik, addig egészséges kancájuk egyszerűen elesett a boxban. „Amikor láttuk, hogy itt hátsó bénulás történt, akkor már rögtön az első gondolata az állatorvosoknak az volt, hogy ezt viszont gyorsan le kell tesztelni, mert vagy nílusi láz, vagy herpeszvírus az, ami ilyet okozhat” –elevenítette fel. A herpeszvírustól félelem beigazolódott másnapra, ekkorra pedig a ló már olyan súlyos állapotba került, hogy felállni sem tudott.
„Sajnos a következő nap, november 7-én menthetetlennek bizonyult és el is kellett altatni” – mondta Németh.
Amikor beigazolódott, hogy herpeszvírussal állnak szemben, igyekeztek minden szükséges intézkedést megtenni. „Elkülönítettük az összes lovunkat ki az istállóból a legelőre, egyedi karámba, egymástól megfelelő távolságra” – mondta. Az akkor már lázas lovakat, az istállóba egymástól két box távolságra helyezték el, összesen öt került így karanténba. „Az öt lóból egy november kilencedikén sajnos szintén elaltatásra került, mert nála is villámgyorsan, egy délután alatt jelentkeztek az idegrendszeri tünetek, össze is esett, nem lehetett felállítani” – elevenítette fel az eseményeket.
A veszély beigazolódott, verseny után lett herpeszes egy ló Magyarországon (Frissítve!)
Azonnal értesítették a Nemzeti Lovardát
Négy ló maradt a karanténban, az istállót pedig teljesen lezárták, vagyis senki nem mehetett se ki, se be. „Az első dolgom az volt, hogy mivel a Nemzeti Lovarda merült föl legutolsó helyszínnek, értesítettem a szervezőt, hogy nálunk föllépett egy ilyen történet. Nem azért, mert úgy gondolnánk, hogy egyértelműen onnan jött, hanem mert nagy valószínűséggel onnan hoztuk haza, és más lovakat is érinthet esetleg” – fejtette ki Németh. Hozzátette, véleménye szerint mivel tájékoztatta az illetékes szervezőket, valamint az Üllői Nagyállat Klinikát is, a kötelezettségét ő megtette, innentől pedig minden erejükkel a saját lovaikkal szeretett volna foglalkozni.
Négy ló maradt tehát a karanténban, amik folyamatos megfigyelés alatt álltak. Ez azt jelenti, hogy reggel hőmérőzték őket és folyamatos, 24 órás felügyelet alatt voltak.
„Mindenféle intézkedést megtettünk, amit lehetett, miközben az üllői állatklinikával közreműködve megpróbáltunk mindent elkövetni annak érdekében, hogy ezt a fertőzést lokalizáljuk, elzárjuk” – fejtette ki a szakember. Azt, hogy a Tatterstall, vagyis a Nemzeti Lovarda ezután hogyan kommunikált az ügyben, bár megrökönyödött rajta, de nem kívánt vele foglalkozni. Mindenesetre erősíti a gyanújukat, hogy a három, Championátuson részt vett lovukból kettő pozitív eredményt hozott herpeszre. A harmadikat, amelyik ridegtartásban van, a jövő héten fogják tesztelni.
A karantén lehet a megoldás, ha felütötte a fejét a betegség (Fotó: illusztráció)
Egy ló életéért még mindig küzdenek
Jelenleg összesen hat lovuk van karanténban. „Abból az egyik egy mén, amiről azt feltételezzük, hogy már kifelé jön a betegségből. Ez érdekes dolog, egy fiatal, hároméves csikó belovaglás alatt van éppen. A fertőzés kirobbanása előtti héten leállítottuk ezt, mert azt hittük, hogy sánta hátul. Bizonytalan volt a mozgása. Vettünk róla is mintát, ami pozitív lett, így most már majdnem bizonyossággal tudjuk mondani, hogy őrajta is átment, sőt, őrajta jött ki elsőként. De hangsúlyozom, ez a hároméves ló nálunk született, itt nőtt föl, és még életében a lovardából kint nem volt” – mesélte el nekünk Németh. „Az egyik, amelyik most mutatott tüneteket, az én öreg nyugdíjas nagydíjas lovam, ami múlt héten belázasodott. Sajnos nagyon-nagyon súlyos állapotba került, úgyhogy éppen ebben a pillanatban is küzdünk az életéért. Óráról-órára imádkozunk, hogy még a következő órában is megmaradjon. Most nem tudjuk, hogy mi lesz vele, egyelőre mindent megteszünk érte. Nagyon remélem, hogy nem ő lesz harmadik áldozat” – osztotta meg lapunkkal.
Nincs vége a problémának
„Jövő héten újra el fogunk végezni egy PCR-tesztet, ott ki fog derülni, hogy esetleg kint ő elkezdte-e szétterjeszteni vagy nem. Pillanatnyilag a jövő hét egy sarkalatos pontja lesz ennek a történetnek, ki fog derülni, hogy ha ott mindegyik kanca negatív, akkor fellélegezhetünk” – mondta. Ebben az esetben fellélegezhetnek, tette hozzá. A szakirodalom szerint három hétig még produkálhatnak pozitív tesztet az utolsó tünet után, és két negatív tesztre is szükség van.
Felelőtlen kijelentés volt az állatorvos részéről, hogy nincs betegség
Németh nem szívesen foglal álláspontot a szakszövetséggel szemben, azonban fontosnak tartja, hogy azonnal közölte az illetékesekkel, hogy gond van. Hiszen a Nemzeti Lovarda – Tattersall egy olyan eseményközpont, ahol minden hétvégén több száz ló megfordul, minden szakágból. „Nyilván egyfelől nem értem, hogy a Tattersall hogy jelenthet ki olyat, hogy náluk nincs semmi, mert ilyen nincs, hogy nincs. Olyan van, hogy ők nem mértek, vagy nem találkoztak vele” – fejtette ki.
Ugyanis mint mondja, ilyet akkor sem lehetne biztosra kijelenteni, ha minden egyes lóról PCR-tesztet vennének le és hőmérőznék őket.
„Nekünk az első dolgunk az volt, főleg mint felelős lótartók, hogy értesítsük a közvéleményt, illetve értesítsük a lovastársadalmat arról, hogy nálunk van egy ilyen, és azonnal figyeljenek oda. És nem azért mondtuk a Tattersallt, mert mi újra akarunk mutogatni, hanem azért, hogy mint felmerülő lehetséges forrást azonnal tudják kezelni és körbe tudjanak menni” – hangsúlyozta Németh Gábor.
Továbbra sincs járvány a szövetség szerint
Cikkünk írásával egy időben, november 28-án közleményt adott ki a helyzettel kapcsolatban a Magyar Lovassport Szövetség. Mint írják, a „Díjugrató Szakág egyeztetett az Állatorvostudományi Egyetem járványtani tanszékével és ennek alapján kijelenthető, hogy nincs állategészségügyi akadálya annak, hogy a 2024. november 28. -december 1. hétvégén lovas versenyeket rendezzenek Magyarország területén.” A közleményben kijelentik, hogy jelenleg Magyarországon nincs herpeszjárvány. A kecskeméti eset ellenére azt is állítják, hogy az egész ország területén csak a fóti istállóban került megállapításra herpeszvírus jelenléte. „Az istállóba a kitörés óta nem vittek be lovat, sem onnan ló ki nem ment. Ez így is marad, amíg az istálló a szakmai standardok szerint mentesnek nem tekinthető” – írták.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Nagy üzlet a díjugratás, ami a lovak egészségénél is fontosabb lehet