Novák Előd nyújtotta be az erről szóló határozati javaslatot az Országgyűlésnek. A javaslat szerint kártérítés illetné meg azokat a munkavállalókat, akikeket azért bocsájtottak el a munkahelyükről, mert nem vették fel a Covid-oltást.
A határozati javaslatban Novák Előd emlékeztetett, hogy a Kormány a mai napig nem számolt el azokkal a magyar emberekkel, akiknek az életében a Covid-oltás felvételével vagy éppenséggel annak fel nem vétele miatti különböző szankciókkal jelentős károkat okozott.
„Miután mostanra már több nemzetközi tanulmány és bírói döntés is rendelkezésünkre áll, amelyek a Covid-oltások állítólagos hatékonyságát és biztonságosvoltát megcáfolták, időszerű azoknak a magyar embereknek a kártalanítása, akiknek a Kormány a Covid-ra tekintettel elrendelt veszélyhelyzetek ideje alatt egészségügyi vagy egyéb kárt okozott” – írta a mi hazánkos honatya.
A javaslata a kártalanítás egyik szükséges lépéseként azokra a magyar emberekre fókuszál, akiknek a
munkaviszonya vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonya – vagyis a megélhetésének elsődleges forrása – a Covid időszaka alatt elfogadott kormányrendeletek alapján azért került megszüntetésre, mert a Covid-oltást nem vették fel. Novák szerint az érintett emberek többsége olyan szektorokban dolgozott, amelyekben már a veszélyhelyzet előtt és azóta is jellemző a munkaerőhiány. Így a Javaslat elfogadása mellett nem csak morális érvek szólnak, hanem a hiányszakmák feltöltése által az állami közszolgáltatások zavartalan ellátása
magasabb szintjének biztosítása is.
A következményi károkat is figyelembe venné a javaslat
A kártalanításnak egyéniesítettnek kell lennie, vagyis a kártalanítás mértékének megállapítása során figyelembe kell venni a következményi károkat is, hiszen a károkozás esetenként kirívóan súlyos volt: a rehabilitálandó munkavállalók sok esetben nem csak a munkájukat, hanem a karrierjüket és társadalmi megbecsülésüket is elvesztették, sőt, az okozott trauma hatására a Covid-nál jóval súlyosabb és tartósabb egészségügyi problémák is kialakulhattak náluk Novák Előd szerint.
„A rendelkezés célja annak egyértelművé tétele, hogy a rehabilitáció a köz- és a magánszférát egyaránt érinti, és a rehabilitáció valamennyi jogviszony-megszüntetési módra vonatkozik, amennyiben annak indoka a Covid-oltás fel nem vétele volt” – emelte ki.
Novák szerint tekintettel kell lenni arra, hogy számos közös megegyezéssel történő jogviszony-megszüntetés valójában a foglalkoztató kezdeményezésére és nyomására jött létre, amely mögött a Covid-oltás fel nem vétele volt, ezért törvényi vélelem felállítása szükséges, hogy ezek a rehabilitálandó munkavállalók is részesüljenek a rehabilitációban.
Szakmai karrier lehetőségétől eshettek el
A jogalkotási koncepció fogalomrendszerében Novák Előd javaslata szerint valamennyi egészségügyi, oktatási, közalkalmazotti, köztisztviselői, rendvédelmi, honvédelmi stb. dolgozó rehabilitálandó munkavállalónak kell minősüljön. Emellett szerinte figyelembe kell venni azt a tényt is, hogy számos köznevelési és felsőoktatási intézmény tanulóinak – pl. orvostanhallgatóknak – is a veszélyhelyzeti szabályokra hivatkozással okoztak jogsérelmet és estek el a szakmai karrier lehetőségétől az érintett pályán.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!