„Az internetes agresszió visszaszorításáról” címmel benyújtott törvényjavaslat többek között a sajtószabadságról szóló, a médiaszolgáltatásokról szóló törvényeket és a Büntető törvénykönyvet is módosítja. Januártól akár 1 év börtön is járhat a „durva” internetes hozzászólásokért. A javaslatot az Országgyűlés megszavazta, egyedüli pártként a Mi Hazánk tiltakozott ellene.
Az elfogadott törvény értelmében aki nagy nyilvánosság előtt az interneten konkrét személy vagy személyek erőszakos halálát kívánja, ehhez agresszív kifejezéseket használ, ábrázol, kép-és hangfelvételt tesz közzé, az akár egy év szabadságvesztést is kaphat. Önmagában az egyetértés, például lájkolás nem tartozik ide, de az önmagában is sértő tartalomhoz írt egyetértő hozzászólás, vagy az ilyen hozzászólások továbbítása, megosztása a nagy nyilvánosság felé, már büntetendő – írta meg a Telex.
Korábban is voltak olyan történelmi dogmák, melyek megkérdőjelezéséért vagy akár azok számainak vitatásáért gyorsított eljárásban könnyen 3 év börtönt lehetett kapni. Most pedig újabb szigorítás következett. Ezúttal a „köznyugalom elleni bűncselekmények” közé sorolt módosítással. Jelen formájában egyébként a törvény nem terjed ki arra, ha valaki „általánosságban gyűlölködik” (jelentsen ez bármit is a szélsőliberális Telex szótárában – a szerk.), csak arra, ha valaki ezt beazonosítható, konkrét személy ellen teszi.
Egész pontosan így fogalmaz a jogszabály:
„Aki nagy nyilvánosság előtt elektronikus hírközlő hálózat útján olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, amely beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos
a) halált okozó, vagy
b) különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
A probléma az, hogy egyelőre nem tudni, a gyakorlatban hogyan fogják betartatni a törvényt. Az biztos, hogy nem lesz büntethető az, aki mindezt ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti célból vagy a történelem, illetve a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás céljából teszi. Persze csak akkor, ha a cselekménye nem alkalmas arra, hogy másokban félelmet keltsen. (Ez megint egy olyan képlékeny valami, amivel nagyon könnyű visszaélni.) Mivel nagy nyilvánosság előtt kell megvalósulnia a jogsértésnek, így például egy kislétszámú, zárt Facebook-csoportban írt kommentet sem fogják büntetni.
Az online sajtótermékekre még egy plusz szabály fog vonatkozni, ami alapján januártól hatékonyabban kell fellépniük az agresszív kommentelőkkel szemben.
„Amennyiben az internetes sajtótermék kiadója az általa szerkesztett internetes felületen vagy a más által üzemeltetett online platformon biztosítja a sajtótermék tartalmai tekintetében az olvasói hozzászólások lehetőségét, úgy köteles szabályzatot alkotni és hatékony megoldást alkalmazni a jogellenes vagy káros – így különösen a gyűlöletkeltő, emberi méltóságot sértő – tartalmú hozzászólásokkal szembeni fellépés érdekében.” Ennek betartását a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Hivatala fogja ellenőrizni.
A törvény 2025. január 1-jén lép hatályba.
A szigorítást egyébként a „közbeszéd eldurvulásával” indokolták, vagyis, hogy egyre többen írnak az interneten olyan hozzászólásokat, melyek „sértik az emberi méltóságot”, illetve „gyűlöletkeltőek”. A törvényalkotó szerint ez „rombolja a közügyek megvitatásának kultúráját”. Állítólag a negatív tendencia egyik oka „a modern digitális világ arctalansága”.
Az indoklás szerint „a közbeszéd állapotának formálása közös felelősségünk, ezért különösen a közösségi és online platformok, médiafelületek tekintetében szükséges ösztönözni a jogellenes és káros tartalmak elleni hatékony fellépést”.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!