A Mi Hazánk által korábban a szoborparkba vitt táblák visszahelyezését ígérte a baloldali DK, ez végül nem történt meg. Mint kiderült, az utcanévtáblák helyén már lámpavasak vannak a XIII. kerületben.
„Bár a Mi Hazánk által leszerelt, törvénytelen Horn-utcanévtáblákat a DK visszahozta a kommunista Szoborparkból, és Grézcy Zsolt országgyűlési képviselőjük azt ígérte, hogy „visszavisszük a helyére”, de ez egy bő hónap elteltével sem történt meg, sőt az utcanévtáblák oszlopaira végül inkább diszkréten lámpák kerültek” – írja közleményében a Mi Hazánk Mozgalom. A megvilágosodást üdvözli a párt, egyúttal a német AfD-vel karöltve kezdeményezik, hogy az Európai Parlament épületéből is távolítsák el Horn Gyula szobrát, melyet nemrég pufajkába öltöztettek.
Antikommunista sikert ért el a Mi Hazánk
A Mi Hazánk antikommunista sikerének tartja, hogy Novák Előd tavalyi kezdeményezése nyomán immár hivatalosan sincs Horn Gyula sétány az augusztusi bírósági ítélet óta.
„A Fővárosi Önkormányzatot a törvényes rend helyreállítására szólítjuk fel, de ha az utcanévtáblákat nem tüntetik el, akkor a Mi Hazánk fogja leszerelni azokat”
– ígérte meg Novák Előd egy augusztusi közleményben, és november 4-én a tettek mezejére lépett Kósa Gyula ’56-os szabadságharcossal és Balog Csaba XIII. kerületi önkormányzati képviselővel.
A közleményben emlékeztetnek, hogy bár a kormányhivatal tavaly a Novák Elődnek küldött első válaszát még úgy zárta, hogy „törvényességi felügyeleti intézkedés nem tehető”, nem adták fel, a Mi Hazánk alelnökének viszontválasza és az utcanévtáblák letakarásával előmozdított társadalmi nyomásunk hatására dr. Sára Botond főispán úr végül igazat adott a pártnak, törvényességi felhívást bocsátott ki, amelyben felkérte a Fővárosi Közgyűlést, hogy a jogszabálysértő helyzetet szüntesse meg, azaz a közterület nevét módosítsa. Végül a Fővárosi Törvényszék is kimondta, hogy a kommunista utcaelnevezés törvénytelen volt.
Mi Hazánk: Mikor távolítják el a törvény- és kegyeletsértő Horn-szobrot?
Az MTA állásfoglalása egyértelmű volt
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény 14. §-a szerint közterület nem viselheti olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett. Ha egy közterület-elnevezés során kétség merül fel, hogy a név a törvényi tilalomba ütközik-e, akkor az önkormányzat beszerzi az MTA állásfoglalását, mely kizárólag önkormányzati kérelemre születik, azonban ezt a Fővárosi Közgyűlés egyetlen képviselője sem kezdeményezte, a fideszesek sem. A Mi Hazánk viszont később rávilágított: a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról szóló törvény hasonló tilalmat fogalmaz meg, és az MTA Horn Gyula nevének civil szervezet elnevezésében való feltüntetése kapcsán már kiadott egy állásfoglalást, mely alapján megtiltották a névhasználatot, mert Horn Gyula „közismert életútja nem hagy kétséget afelől, hogy részt vett, sőt vezető szerepet vitt XX. századi önkényuralmi rendszer kiépítésében és fenntartásában”. Dr. Borvendég Zsuzsanna is felhívta a figyelmet a brüsszeli Horn-szobor és -terem kapcsán, hogy Horn Gyula 1956-ban a Nyugati téren magyar szabadságharcosokra lőtt.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Nem örül a kommunista szobrokat kiállító szoborpark a kommunista névtáblának