A társadalom legfontosabb alappillére a család. Egy nemzet jövőjét pedig az határozza meg, ahogy a gyermekekkel bánik. Ahhoz, hogy a magyar nemzet stabil és saját értékein alapuló jövőjét biztosítsuk, a három legfontosabb feladat az élet, a család és a gyermekek védelme. Mindhárom téren bőven van tennivaló – mondta a Jelen Podcastben Dúró Dóra, az Országgyűlés alelnöke, a Mi Hazánk szakpolitikusa.
Nem elég ugyanakkor a problémát látni és felismerni, változás bármely területen abból lehet, ha szakmai alapokon nyugvó megoldási javaslatok is vannak
A Mi Hazánk Mozgalomhoz már eddig is számos intézkedés, rendelet, törvénymódosítási javaslat, illetve akció köthető. Dúró Dóra podcastünkben arról is beszélt, hogy kiváló szakemberekből munkacsoportot hoztak létre, akikkel fontos közös munkára készülnek az idei évben. Nem csak a törvénytervezeteken, módosítási javaslatokon, hanem olyan gyakorlati programokon át, amelyek által azt kívánják megmutatni, megfelelő szemlélettel és tenni akarással mindhárom területen hegyeket lehet mozgatni.
Dúró Dóra szerint mindennek az alapja a szemléletformálás. A mottó, aminek meglátása szerint irányítania kell ezt a munkát, így hangzik: “A gyermek mindenek előtt”.
A gyermekek között pedig nincs, nem szabad, hogy különbség legyen. Ugyanakkora figyelmet érdemel és értéket képvisel az a gyermek, akinek a biztos családi háttér nem adatott meg, csak esetében a felelősségünk is nagyobb. Ezekre a gyerekekre fordítódott a legkisebb figyelem az elmúlt évtizedekben. Ők elsősorban a problémát jelentették minden kormánynak: élethelyzetük javítására, jövőjük formálására, veszélyektől való megóvására nem találták a megfelelő megoldásokat.
A Mi Hazánk szakpolitikusa arról is beszélt, hogy rengeteg rossz dolog azért történhetett meg kiszolgáltatott gyermekekkel, mert az alapvető bizalom hiányzik a gyermekvédelmi intézményrendszer irányába. Az ok pedig az, hogy megannyi példa volt rá,amikor az került rossz helyzetbe, aki szólni mert. Áldozatoknak nem hittek, tenni akaró kollégákat elbocsátottak. Ezt láthattuk Bicskén is.
Ha szemléletváltás történik és valóban az áldozat, a gyermek lesz az első, akkor az eljárások is megváltoznak majd.
A podcast során szóba került az életvédelem, az abortusz kérdése, hogy miért ítélik a témát a politikusok sok esetben túl veszélyesnek ahhoz, hogy megfelelő súllyal foglalkozzanak vele.
Dúró Dóra abból indul ki, hogy egyetlen nő sem jókedvében akarja megszakíttatni a terhességet. “Ha a válsághelyzetre helyezzük a fókuszt és annak érdekében teszünk meg mindent, hogy ebben támogatást nyújtsunk, akkor ezeknek a nőknek lesz választása.” Helyre kell tenni a fogalmakat is: legyen alapvető a nők gyermekszüléshez való joga! Ha innen közelítjük meg a témát, alapvető társadalmi feladattá válik a körülmények megteremtése, hogy minden erőnk és figyelmünk a gyermekek megszületése és az anyák támogatása felé irányuljon.
Családvédelem kérdésében a politikus elismerte a kormány családtámogató intézkedéseit, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az anyagiakon túl a családokat, a klasszikus családmodellt, a gyermekvállalást erkölcsi támogatással és ugyancsak megfelelő szemléletformálással lehet erősíteni. Meglátása szerint ebben feladata lenne a közmédiának is, és ezeknek a valóban fontos, értéket hordozó üzeneteknek a propagálására kellene forrásokat is fordítani pártpolitikai üzenetek helyett, mert a nemzet sorsa, jövője a tét, amikor a gyermekről beszélünk.
Óriási problémát jelent az is, hogy nagy számban szakítanak el szerető szülőktől gyermekeket egy-egy szakértő véleménye alapján, és sok ügyben ezek a szakértői vélemények szinte szó szerint megegyeznek. Közben sok esetben erővel kényszerítenek ki kapcsolattartást, ami a gyermek traumatizálásával jár együtt. Ezek az eljárások számtalan esetben gyermekelhelyezési anomáliákat eredményeznek, amelyekben a gyermekek sérülnek a leginkább. Még mindig nem tartunk ott, hogy ne az egyik vagy másik szülő, hanem kivétel nélkül a gyermek érdeke legyen a gyakorlatban is a első – hangsúlyozta az Országgyűlés alelnöke.
Dúró Dóra arról is beszélt, hogy ennek a helyzetnek az inverze, amikor valóban veszélyeztetett gyermekek ügyében azért nem járnak el, akiknek kellene, mert be sem mernek menni az adott család portájára.
Az általános politikai kérdések mellett olyan, napjainkat beárnyékoló súlyos ügyekről is szó esett, mint a Lakatos-ügy, vagy a Varnus Xavér-botrány és ezek fényében az állami gondozott gyermekek életvezetése és mentorálása.
Dúró Dóra arra a kérdésre is határozott választ adott, hogy az LMBTQ-lobbi elleni fellépés miért nem homofóbia, hanem valóban a gyermekek egészséges fejlődésének védelme.
A beszélgetés meghallgatható a nagyobb podcastfelületeken is.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!