Egy svájci egyetem kiállítást szentelt az egykori olasz diktátor, Benito Mussolini díszdoktori elismerésének, reflektorfénybe állítva a múlt század harmincas éveiben a fasiszta kormány és a svájci társadalom között szövődött kapcsolatokat.
A Doktor Mussolini – Kényes múlt című kiállítás feltárja annak hátterét, hogyan kaphatta meg 1937-ben Lausanne-i Egyetemtől a fasiszta vezető a tiszteletbeli doktori fokozatot, amit soha nem vontak vissza. A„ vizsgálódás kiterjed arra, hogy miért adományozta az elismerést az egyetem Mussolininek, aki fasiszta kormányt alakított Olaszországban, és a náci német vezető, Adolf Hitler szövetségese lett a 2. világháborúban. Mussolinit a doktori cím odaítélésének indoklása szerint azért tüntették ki,
„mert hazájában olyan társadalomszervezést álmodott és valósított meg, amely mély nyomot hagyott a történelemben”.
A doktori címet 1937 áprilisában azt követően kapta meg, hogy csapatai megszállták Etiópiát. A szeptemberig látogatható kiállítás szervezője, Olga Canton Caro „rossznak és szégyenletesnek” nevezte az egyetem akkori döntését, rámutatva, hogy mindenki tisztában volt „Mussolini bűneivel és brutalitásával”.
Az egyetem hallgatója volt, sok híve volt a környéken
Mint hozzáfűzte: Mussolini 1904-ben, tanulmányai alatt néhány hónapot az egyetemen töltött, és szoros kapcsolatba került az intézmény néhány tudósával. Az 1930-as években az üzleti és akadémiai világban sok csodálója akadt a diktátornak, egyfelől antikommunista eszméi, másfelől az Olaszország modernizálására és hadserege megerősítésére tett törekvései miatt. Canton Caro felidézte, hogy Svájc francia nyelvű területén, Lausanne-ban sok híve volt a fasizmusnak, és a város számos szervezetét finanszírozta Mussolini kormánya. Ennek ellenére a Mussolininek odaítélt díszdoktori címet sok diák és tudós ellenezte.
Figyelemfelhívásnak szánják a kiállítást
A címet az utóbbi években ismét előtérbe került tiltakozások és a felülvizsgálatára 2022-ben felállított bizottság munkáját követően sem vonták vissza, de az egyetem elismerte, hogy „szem elől tévesztette küldetését és akadémiai értékeit”. Az egyetem a kiállítással, amelyen a díszdoktori oklevél másolata is látható, fel akarja hívni a figyelmet a témára. „Ahelyett, hogy tagadnánk vagy bagatellizálnánk ezt az epizódot, amely történelmünk részét képezi, az egyetem vezetése azt akarja, hogy örökös figyelmeztetésül szolgáljon” – fogalmazott az intézmény 2022-ben.
(MTI)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!