A gárdonyi képviselő-testületi ülésen is téma volt a MOL-vezeték sérüléséből adódó olajszennyezés ügye. A polgármester egyetlen érdemi megjegyzést nem tett a problémára. Csak azt hajtogatta, hogy nem bagatellizálják el az ügyet, és a MOL jelenleg is mentesíti a területet. Hermann Mihályt, a Mi Hazánk Fejér vármegyei alelnökét vádolta tájékozatlansággal, aki naponta jár fel a zártkertekhez, és követi a szennyezés feltárását és a mentesítés folyamatát. A gárdonyi lakos továbbra is állítja, sokkal nagyobb a baj, mint amit beismernek. Októberben a MOL még 10 köbméter gázolaj elszivárgását ismerte be, néhány héttel később már 300 köbméterről szóltak a közlemények, most 500 köbméter a hivatalos szennyezett mennyiség, de a helyiek szerint szemmel látható, hogy nem 50 méter hosszú a szennyezett szakasz, mint azt mondják, hanem a többszöröse. Hermann Mihály véleménye szerint környezeti katasztrófa fenyeget. Hermann Mihály lapunknak azt mondta, már decemberben tudni lehetett, hogy a MOL alsó hangon több százmillió forintos kárt okozott a településnek, de a városvezetés ezt nem firtatja, kártérítési igény sem került szóba a testületi üléseken.
“Hoztam egy kis ajándékot… szeretném, ha mindenki beleszagolna”
– mondta a Mi Hazánk Mozgalom helyi politikusa a gárdonyi testületi ülést követően, miközben egy műanyag edényben a zártkerteknél, közterületen földből vett mintát tartott a polgármester és a képviselőtársak elé.
Többen is megdöbbenve helyeseltek a Facebookra felkerült videó tanúsága szerint. A polgármester azonban érdemben nem reagált a Mi Hazánk Mozgalom Fejér vármegyei alelnökének megjegyzéseire.
Eötvös Pál Árpádot az zavarta leginkább, hogy Hermann Mihály szemetet vitt be a városházára. Ezzel a jelzővel illette a súlyos problémát szemléltető földmintát.
A politikus állítja, a friss földmintának, melyet 50 méterre a zártkertektől emelt ki a talajból, tömény gázolajszaga van. A doboz tetejének levételét követően a szag megütötte a képviselők orrát is, ezt a megütközést hallani a videófelvételen. Szóba került a Magyar Jelen cikke is, amely kapcsán a városvezető cáfolattal nem állt elő. Kizárólag azt kérdezte a Magyar Jelennek nyilatkozó Hermann Mihálytól, hogy “mégis mire volt ez jó?”.
Két napja egyébként mi is több kérdést küldtünk a MOL Nyrt.-nek és a gárdonyi önkormányzatnak is. Választ sehonnan nem kaptunk.
Többek között azt kérdeztük, megismerhetőek-e a tényfeltárási és monitoring jegyzőkönyvek. Milyen karbantartási kötelezettsége van a MOL-nak, voltak-e és milyen karbantartások a 60 éves vezetéken, azokat dokumentálták-e. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy Gárdony önkormányzata felmérte-e, milyen kár érte a települést, és benyújtanak-e kárigényt a MOL Nyrt.-vel szemben.
Közmeghallgatáson nyugtatták az ingatlantulajdonosokat, akik attól tartanak, hogy kertjük, földjeik elértéktelenedtek
Először tavaly decemberben, közmeghallgatáson hangzott el, hogy komoly lehet a probléma. Míg egy hónappal korábban, november elején még a MOL állítása szerint mindössze 10 köbméterre volt tehető a szennyezés mértéke, pár hétre rá 300 köbméterről beszéltek, decemberben pedig már 487 m³-ről azaz 487 000 literről. A MOL legfrissebb közleménye 500, azaz félezer köbmétert jegyez. Ennek az adatnak a tudatában hangzott el a közmeghallgatáson, hogy a földek elértéktelenedtek, a mezőgazdaságból, állattartásból, növény- és gyümölcstermesztésből élők bevételforrása megcsappant, megélhetésük veszélybe került. A bérbeadók elviszik a lovakat, a piacok és éttermek nem fogadják a zöldségeket, gyümölcsöket, húsokat. Az ingatlantulajdonosok elvesztették vagyonukat, a telkek eladhatatlanná váltak.
Hermann Mihály már akkor, ott felhívta a figyelmet:
A MOL által a lakosság számára okozott anyagi kár legalább több százmillió forintra tehető. Ezzel Gárdony városát is anyagi kár érte a környezetszennyezés következtében.
Visszatartják az adatokat, az önkormányzat is a MOL közleményeket másolja
Hermann Mihály a közmeghallgatáson is megjegyezte, hogy sem a terület megválasztott képviselője, sem a polgármester nem tájékoztatja kielégítően a lakosságot, sőt dezinformál.
“A környezetvédelmi törvény, valamint a Magyarország által elfogadott és országgyűlési határozattal ratifikált aarhusi egyezmény is több ponton kimondja, hogy a környezetszennyezéssel kapcsolatos adatok és információk közadatok, ezért az információhoz való hozzáférést biztosítani kell. Ehelyett csendre buzdítanak minket, nem tanácsolják a nyilvánosság felé fordulást, és mint ahogy azt az elmúlt két hónapban tapasztaltuk, Önök is visszafogták magukat a nyilvánosság előtt a környezetszennyezés ügyében”
– fogalmazott Hermann Mihály.
Véleménye szerint külső szakértők bevonása szükséges, ugyanis a MOL a károkozó, így önmagában nem megbízható kárfelmérő és kárelhárító.
A Mi Hazánk Mozgalom politikusa lapunknak azt mondta, továbbra sem rendelkeznek hivatalos adatokkal, jegyzőkönyvekkel, olyan okiratokkal, amelyek alapján biztosan lehetne látni az olajszennyezés kérdésében. Emlékeztetett, hogy még decemberben bejelentést tettek a Fejér Vármegyei Főügyészségen, továbbá környezeti közérdekű adatigényléseket nyújtottak be az ügyben érintett hivatalokhoz. Érdemi választ számos kérdésre mostanáig nem kaptak. Az önkormányzat részéről a jegyző ráadásul szóról szóra a MOL-tól kapott válaszok másolatát küldte, vagyis a MOL-tól mint károkozótól kérték ki, milyen válaszokat adjanak a képviselői kérdésekre.
Hermann Mihály úgy véli, a hivatal kommunikációja arra utal, hogy egy az egyben elfogadta a vállalat, illetve az illetékes kormányhivatal álláspontját, miszerint az üzemanyag-szivárgás gócpontjától számított legtávolabb 17 méterre fúrt kárfelmérő kút alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a környezetszennyezés lehatárolásra került, nem veszélyezteti a felszín alatti vizeket, a bikavölgyi patakot és Magyarország harmadik legnagyobb természetes tavát, a Velencei-tavat.
A politikus szerint – miként korábbi cikkünkben megírtuk – az elismertnél jóval nagyobb, 150 x 200 méteres terület szennyeződhetett, olyan mélyen, hogy a 22 méter mély kút felső tíz centimétere olaj… Ahogy a zöldből vett minta már szagra is jól mutatja, a zártkertektől 50 méterre, az utcán is szennyezett a talaj. A szennyeződés pedig a földben gumizsák-effektussal terjed tovább, természeti kincsünk, a Velencei-tó felé.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!