A palesztin elnök kijelentette, hogy határozottan elutasítja Donald Trump javaslatát, hogy az Egyesült Államok vegye át a Gázai övezetet és kitelepítse az ott élő 2,1 millió palesztint. A Hamász azt mondta, hogy Trump terve „olajat öntene a tűzre” a térségben – írja a BBC.
„Nem hagyjuk, hogy népünk jogait csorbítsák” – hangsúlyozta Mahmúd Abbász, figyelmeztetve, hogy Gáza „Palesztina állam szerves része”, és az erőszakos kitelepítés a nemzetközi jog súlyos megsértése lenne.
Az elképzelést a térség országai, például Jordánia és Egyiptom, valamint az Egyesült Államok kulcsfontosságú szövetségesei elutasították, az ENSZ pedig figyelmeztetést adott ki „az etnikai tisztogatás minden formája” ellen.
António Guterres ENSZ-főtitkár szerint Gáza a jövőbeli palesztin állam szerves részét képezi, és egy New York-i találkozón elmondta, hogy a palesztinok azon joga, hogy „emberi lényként” élhessenek saját földjükön, egyre inkább kicsúszik a kezükből.
Mint mondta, a világ „egy egész nép hátborzongató, szisztematikus dehumanizálásának és démonizálásának volt tanúja”.
Szaúd-Arábia kijelentette, hogy a palesztinok „nem fognak elmozdulni” földjükről, és nem fogják normalizálni a kapcsolatokat Izraellel egy palesztin állam létrehozása nélkül.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azonban azt mondta, hogy Trump javaslata „megváltoztathatja a történelmet”, és „érdemes odafigyelni rá”.
Ideológiától függetlenül ellenzik a felvetést
A szaúdi külügyminisztérium közölte, hogy a királyság egyértelműen elutasította Trump javaslatát, és folytatja a független palesztin állam létrehozására irányuló erőfeszítéseit.
Egyiptom külügyminisztere azt mondta, hogy egyetértett a Palesztin Hatóság miniszterelnökével abban, hogy fontos a korai helyreállítási projektek továbbvitele anélkül, hogy a palesztinok elhagynák Gázát.
Míg Abdullah jordániai király azt mondta, hogy elutasít minden olyan kísérletet, amely „földek annektálására vagy palesztinok kitelepítésére” irányul, addig Hakan Fidan török külügyminiszter szerint „abszurd dolog még csak fontolóra venni is” a palesztinok áttelepítését a Gázai övezetből.
A nyugati kormányok szintén aggodalmukat fejezték ki az erőszakos kitelepítések miatt.
A francia külügyminisztérium szerint ez „a nemzetközi jog súlyos megsértését”, a palesztin törekvések elleni támadást jelentené, és „komoly akadályt jelentene a kétállami megoldás előtt”.
Keir Starmer brit miniszterelnök szerint a palesztinokat „haza kell engedni”.
„Hagyni kell, hogy újjáépüljenek, és nekünk együtt kell lennünk velük ebben az újjáépítésben, a kétállami megoldás felé vezető úton”
– mondta a Parlamentben.
Netanjahu később azt mondta, hogy nincs semmi rossz abban, hogy „a távozni akaró gázaiak elhagyhatják” a területet.
BBC nyomán
Kiemelt kép forrása: Anna Moneymaker / Getty Images
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!