Száznyolcvan ember munkahelye és megélhetése került veszélybe Pécsett azzal, hogy csődhelyzetbe került a német tulajdonosi hátterű cipőgyár. Kedden az üzem dolgozói munkabeszüntetéssel próbálták elérni, hogy történjen valami, mivel nem kapták meg határidőre a bérüket. Már januárban is lehetett tudni, hogy baj van. Tudniillik már akkor késtek a fizetések utalásával. Kiderült, hogy az anyavállalatnál is pénzügyi gondok vannak, és a magyarországi leányvállalat, amelynek Pécsett és Bonyhádon van egy-egy üzeme, csődöt jelentett. A MI Hazánk Mozgalom pécsi önkormányzati képviselője szerint az, ami történik, jól példázza, miért nem szabad külföldi tulajdonú multicégekre alapozni a magyar gazdaságot. Varga Tamás azt kezdeményezi a képviselő-testületnél, hogy az önkormányzat vizsgálja meg annak lehetőségét, hogyan menthető meg a közel kétszáz munkahely.
A SEMLER Kft. honlapja szerint napi 1400 pár cipőt gyárt Magyarországon, főként a német piacra. Igazi prémium márkáról, luxuscipőkről beszélünk, amelyből egy-egy pár átlagosan 40-50 ezer forintba kerül.
Az eredetileg kis családi vállalkozásként működő pécsi cipőgyárat 2004-ben vásárolta fel a német Carl Semler Schuhfabrik GmbH, amelynek korábban beszállítói voltak.
2010-re óriási fejlesztés vette kezdetét. Új gyártócsarnok épült, gyártási folyamatokat automatizáltak.
A weboldalukon még most is az olvasható, hogy „Pénzügyi helyzete stabil. A cég kiszámítható és kiegyensúlyozott partneri kapcsolatokra törekszik. Üzleti eredményessége mellett célja, hogy a jövőben is megtartsa a magas minőségű termelést, nyitott és felelős munkaadóként hosszú távon biztosítson munkahelyet, karriert és biztos megélhetést több mint 200, feladataikat jól ismerő, igényes dolgozójának.”
Hangzatos szlogenek a dolgozók arcával hirdetik, milyen korrekt cég a SEMLER: „Biztos munkahely, tervezhető jövő”, „Biztos megélhetés, jó légkör”. Még mindig sorakoznak a meghirdetett állások: a szabászatba, az összeszerelő üzembe és a tűzödébe. Sehol egy szó arról, hogy valami változott volna.
Imázsvideójuk és a cég történelmi áttekintője azt is elárulja, hogy: „Magyarország meghatározó partner. Az évi 2500 pár legyártott cipő több mint fele készül hazánkban és a multi 550 dolgozójának csaknem fele a magyar üzemekben dolgozik.” Még…
Negyed milliárdos állami támogatás, bevételnövekedés ellenére jelentettek csődöt
A pécsma.hu hírportál írta meg 2021 márciusában, hogy a járvány miatt csak óvatosan terveznek, de fejleszt a cég. Átköltöznek egy nagyobb csarnokba, a bőrgyár területére, gépeket szereznek be. Ehhez negyed milliárd forint állami támogatást is kaptak. Az volt a terv, hogy az új gyárépületben majd cipőboltot is kialakítanak, belső tréningeket tartanak, sőt arról beszélt az ügyvezető, hogy a szakképzésbe is invesztálni fognak.
„A pécsi SEMLER Kft. a 280 milliós kormányzati támogatásnak köszönhetően megtartja 167 cipőgyári munkahelyét, és fejlesztéssel válaszol a világjárványra.”
– írta akkor közösségi oldalán a város kormánypárti országgyűlési képviselője, Hoppál Péter.
2023-ban még jól futott a SEMLER. A magyarországi Kft. éves nettó árbevétele még nőtt is, meghaladta az 1,3 milliárd forintot. Az adózott eredmény ugyan jelentősen csökkent, de még mindig pozitívban maradt.
A 2024-es beszámoló még nem érhető el, de az megjelent, hogy a céget 2025 januárja óta a Rajna-Pfalz tartományi pirmasensi kerületi bíróság döntése alapján csődbiztos vezeti.
Egymilliárdos bérköltségből minimálbér jut a dolgozóknak
A korábbi beszámolók szerint az éves bérköltség járulékokkal megközelíti az egymilliárd forintot. Ehhez képest a Pécs Aktuál cikke szerint a sztrájkolók arra panaszkodtak, hogy 200-220 ezer forintos fizetésükből hó végére semmi sem marad, ezért létkérdés, hogy a bért időben megkapják. És ez a második hónap, amikor csúszik.
A magyar cég ügyvezetője a Pécs Aktuál szerint annyit ismert el, hogy az anyacégnél vannak apró pénzügyi problémák, de azt elfelejtette megemlíteni, hogy egy már hónapja csődöt jelentett a cég.
A lap szerint a dolgozók a bérüket három hónapig az úgynevezett fizetésképtelenségi juttatási alapból kapják, amit a Német Szövetségi Foglalkoztatási Ügynökség fizet.
A kinevezett csődbiztos szerint megmenthető a cég, csak átalakításokra, a gazdálkodás „racionalizálására” van szükség. Cél, hogy a lehető legtöbb munkahelyet sikerüljön megmenteni. A társaság szerint a gazdasági nehézségek döntő kiváltó oka az értékesítések és a fizetési késedelmek masszív visszaesése, amit az intenzív ellenintézkedések ellenére sem tudtak kompenzálni. Az általános gazdasági helyzet, különösen a cipőiparban a recesszió, a piaci változások és a költségek növekedése miatt jelentősen romlott. Ez a cipőkereskedelemben bekövetkezett csődök és az üzleti tevékenység megszűnése miatt a vásárlók számának jelentős csökkenéséhez vezetett
– írják.
Most akkor bevételcsökkenés csak eljárási okokból?
Ez azért érdekes, mert bár egyéb befektetéseiket, kiadásaikat tekintve és az inflációt is alapul véve, valóban romlottak az eredményeik, de a nettó árbevétel mégis folyamatosan nőtt az elmúlt években. Míg 2020-ban 827 millió forint, 2023-ban 1 milliárd 386 millió forint volt.
Lukas Eisenhuth megbízott úgy nyilatkozott a Pécs Aktuálnak, hogy igazából nincs gond csak szerkezeti átalakítás van és eljárási okokból csúsznak a bérek, azok fedezete biztosított. Azt is mondták, hogy áprilistól a német anyacég adja majd a fizetéseket.
A dolgozóknak ígéretet tettek, hogy kedden 15 óráig mindenkinek a számláján lesz a bére. Ehhez képest csak szerdán délután kezdték meg az utalásokat.
Varga Tamás: az önkormányzatnak is be kell avatkoznia, ha szükséges
Varga Tamás, a Mi Hazánk Mozgalom pécsi önkormányzati képviselője a Magyar Jelennek azt mondta: „Pécsett egyébként is rossz a gazdasági helyzet. Ha a helyi vállalkozások gyengülnek, nőni fog a munkanélküliség, ami az ellátórendszert is megoldandó feladat elé állítja.
Baranya vármegyére egyébként is az a jellemző, hogy itt alacsonyabbak a bérek, mint a fővárosban vagy a nyugati országrészben. Kevés a munkahely és óriási az elvándorlás. Az önkormányzatnak meg kell vizsgálnia, hogy mit tud tenni a kialakult helyzetben, akár át tudná-e venni szükség esetén a gyár működtetését, vagy milyen módon lehetne azt megmenteni”
– fogalmazott Varga Tamás.
A képviselő kiemelte, mindaz, ami történik, jól példázza, miért nem szabad külföldi tulajdonú multicégekre alapozni a magyar gazdaságot. Ha az anyavállalatnál pénzügyi probléma van, a leányvállalatoknál tehetetlenek. Ez a tökéletes kiszolgáltatottság.
Varga Tamás emlékeztetett, hogy amennyiben a német tulajdonú pécsi cipőgyárat a csődbiztos mégsem tudná megmenteni akkor a probléma továbbgyűrűzhet. Nemcsak a száznyolcvan munkahely kerül veszélybe, hanem azok a helyi beszállítók is, akikről egyelőre még információjuk sincs az önkormányzatban.
Vezető kp: Semler Kft.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!