A német választási eredményeket látva kijelenthető, óriásit nyert az AfD, hiszen megduplázta országos támogatottságát, és a második legerősebb párttá vált Németországban. Ám ennél is érdekesebb látni, hogy a vasfüggöny a mai napig mennyire megosztja az egyesített országot.
Úgy tűnik, a szovjet megszállás és a kommunizmus igencsak megedzette a keletnémet immunrendszert, hiszen ott hosszú évek óta az AfD a legerősebb politikai erő, sok helyen országos támogatottságának több mint a dupláját tudja hozni. A statisztikák azt is bizonyítják, ami nekünk Budapest és a nagyvárosok, az a németeknek Nyugat-Németország.
Ha a jelenlegi Németország egészét megszállta volna Sztálin, ma AfD kormány alakulna
A keletnémetek egyértelműen az AfD-t preferálják a szalonjobboldali CDU/CSU-val szemben, mely a térségben a szavazatok alig 17,8 százalékát kapta csak meg. Ami igazán érdekes, az nem önmagában az átlagosan 34 százalék körüli eredménye az AfD-nek a térségben, hanem az, hogy még Kelet-Berlinben is igen jól teljesítettek, pedig a fővárosok és nagyvárosok jellemzően nehéz terepet jelentenek minden nemzeti párt számára.
Az eredményeket látva az is világos, kommunista nosztalgiában igen kevesen szenvednek az egykori NDK-ban, hiszen a Linke a voksok mindössze 13,2 százalékát tudta begyűjteni, míg a Szociáldemokraták 11,3, a fehérellenes Zöldek pedig 6,8 százalékot kaptak.
Országosan a nemek közti megoszlás nem túl jelentős, mindössze 5 százalékponttal több nő szavaz a fehérellenes, szélsőbaloldali erőkre, míg a férfiak inkább az AfD-t preferálják. Ami érdekesebb, az a generációs különbségek. Az AfD egyértelműen a nyugdíjasok körében a legelutasítottabb párt, 60 év felett a legelégedettebbek tehát a kialakult helyzettel a tisztelt választópolgárok.
Velük holtversenyben kell még megemlíteni a 18–24 év közötti korosztályt, ahol szintén csekély az AfD népszerűsége; a régi nagy pártokkal szemben inkább a szélsőbaloldali és fehérellenes erőket preferálják a fiatalok. Ennek két oka lehet. Az egyik, hogy jelentős része eme korosztálynak bevándorló hátterű, a másik, hogy jellemzően antinacionalista, liberális közegben szocializálódnak a német fiatalok, akik még az egyetemi buborékban élve nem igazán találkoznak a valósággal. Nem úgy a 25 és 59 év közöttiek, akik körében egyre népszerűbb a nemzeti alternatíva.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!