Kék-sárga festést és ábrákat, feliratokat fújt valaki a Tündér-sziklára a Duna–Ipoly Nemzeti Park (DINP) Facebook-bejegyzése szerint. A rongálásnak az élőhely is áldozatul esett, helyrehozhatatlan károkat okozva.
A napokban valaki vagy valakik úgy gondolták, hogy egy jeles helyre „helyezik ki” a véleményüket a DINP bejegyzése szerint. „Sajnos ehhez a Budai Tájvédelmi Körzet részeként védett Tündér-szikla csúcsát választották helyszínül. A szikla korábban is célpontja volt ilyen, graffiti típusú rongálásoknak, de most úgymond szintet léptek, hiszen több négyzetméternyi élőhelyet tettek tönkre, nemcsak esztétikai szempontból” – osztották meg. A rongálást elkövetők ezzel mohák, zuzmók, páfrányok élőhelyét tették tönkre a kék, sárga és fekete színű festékkel. Emellett valószínűleg egy bennszülött, ritka védett növényfajunk, a budai nyúlfarkfű sem úszhatta meg a színesedést.
A DINP bejegyzésében emlékeztet, hogy a sajátos megjelenésű, karakteres sziklaalakzataink, egyedi sziklaformáink ún. élettelen természeti értékeink közé tartoznak.
„Ezek egyik legfontosabb sajátossága, hogy az élő természettel szemben nem megújulók, nem megújíthatók. Ennek oka egyrészt, hogy a kialakulásukhoz szükséges idő geológiai időskálán mozog, másrészt a kialakulásuk körülményei sem állnak ma már fenn” – fejtették ki.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park ezért felhívja a figyelmét az oda látogatóknak, hogy természeti értékekben rendkívül gazdag, de egyben rendkívül sérülékeny környezetbe érkeznek, amelyre különös figyelmet kellene fordítani ottlétükkor. A DINP érthető okokból nem tér ki rá, azonban könnyen valószínűsíthető, hogy a rongálást végzők célja valamiféle kiállás lehetett Ukrajna mellett.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!