Tél végére a vitaminszintünk és így az immunrendszerünk is teljesen lemerül, nem véletlenül tombol ilyenkor az influenza. Gyuri bácsi az erős ellenálló képesség kialakítására szavaz.
Szabó Gyuri bácsi is követi a híreket, és sokan kérdezik tőle, hogy mit lehet tenni a koronavírus ellen. A tanácsa egybecseng az orvosi javallatokkal is: mivel vírusfertőzésre nincsen gyógymód, a megelőzés a legfontosabb, az, hogy a szervezetünk védekezőképességét erősítsük, és próbáljuk meg elkerülni a szövődményes tüdőgyulladást.
„Régen a náthás, mellhártyagyulladásos betegek mellkasát és hátát mangalicazsírral kenték be, majd egy vászondarabbal körbetekerték. A betegek így szabályosan kiizzadták a gyulladást” – emlékszik vissza a bükki füvesember a régi gyógymódokra, de hozzáteszi, hogy ma már ennél sokkal jobb módszerek is léteznek.
Csipkebogyó
Az immunrendszer rendben tartására, erősítésére a csipkebogyóhús teáját ajánlja Gyuri bácsi, naponta két csészével fogyasztva. A csipkebogyóban tízszer annyi C-vitamin van, mint a citromban. A csipkebogyót nem szabad forrázni, csak hideg vízben áztatni 4-5 órán át, így vonható ki belőle a legkisebb veszteséggel a hatóanyag. A csipkebogyó húsát az áztatás után szűrőn áttörhetjük, mézzel ízesítve kiváló üdítőt készíthetünk magunknak, fillérekből.
Mezei kakukkfű
Köptető és általános immunerősítő hatása is van a mezei kakukkfűnek. Nemcsak teája, hanem alkoholos kivonata is növeli a szervezet védekezőképességét, és megszünteti az általános gyengeségérzetet. Naponta 3×20 csepp fogyasztása ajánlott étkezés után, magában vagy kevés folyadékba keverve.
Szurokfű, orbáncfű
A bíborkasvirág is jelentős immunerősítő, de idehaza nem őshonos. Helyette Gyuri bácsi a szurokfüvet és az orbáncfüvet ajánlja. A szurokfű fogyasztását külön is hangsúlyozza, mert az egyetlen gyógynövényünk, amely a hormonháztartásra ható agyalapi mirigy működését is segíti.
Menták
A borsmenta, fodormenta, fürtös menta a nátha kezelése mellett a torok fertőtlenítőiként a cseppfertőzés megelőzésére is jók. Naponta ihatjuk a forrázással készült mentateát, de figyeljünk oda, hogy bors- és fodormentát csak 6 éven felülieknek adjunk. A fürtös mentát már csecsemők is ihatják.
Mit igyunk, ha már ledöntött minket a nátha?
Nem mindegy, milyen tüneteink vannak, hiszen más-más gyógynövény jó izzasztásra, torokgyulladásra, köhögésre, hurutoldásra. Megelőzésre vagy a nátha kezdődő jeleinél már érdemes elkezdeni inni Gyuri bácsi apróbojtorján, szurokfű, lándzsás útifű és borsmenta keverékéből készített téli teáját. A forrázatot élvezeti teaként egyaránt fogyaszthatjuk, de kisebb megfázások, torokkaparás esetén nagyobb mennyiségben az egyéb terápiát is jól kiegészíthetjük vele.
Fotók: almapatika.hu, gyorgytea.hu
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!