A koronavírus elleni intézkedések hatására tisztább lett a levegő, ami segíti a járvány elleni védekezést is.
A mostani tisztulás egyrészt arra vezethető vissza, hogy érvényesülnek a koronavírus terjedése okozta társadalmi, gazdasági sokkhatások, másrészt a javuló időjárásnak hála, egyre kevesebbet kell fűteni – monda el a Magyar Nemzetnek Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke.
A geofizikus szerint az emberiség sok mindent megtanulhat a mostani járványból.
Fontos tanulság, hogy a jövőben lehet és kell is intézkedni a közlekedés, a szennyező üzemek és háztartások károsanyag-kibocsátásának csökkentésére.
Lukács András hozzátette: a levegőszennyezés csökkentése segít abban, hogy kevesebb megbetegedés legyen, ahogy abban is, hogy a megbetegedések kevésbé súlyosak legyenek. A légszennyezésnek kitett környezetben élők – a dohányosokat és a dohányfüstöt elszenvedő nem dohányzókat is ide sorolva – az átlagosnál veszélyeztetettebbek a koronavírus okozta megbetegedéssel kapcsolatban.
A szervezet elnöke felhívta a figyelmet, hogy a Betegszervezetek Magyarországi Szövetségével és az Európai Közegészségügyi Szövetséggel együtt
mindenkit arra kérnek, hogy lehetőleg maradjanak otthon, de ha mégis el kell mennünk, minél kevesebben közlekedjünk benzines, dízeles autóval, motorkerékpárral, robogóval.
„Akinek van rá lehetősége, inkább kerékpárral vagy gyalog jusson el úti céljához. Lehetőleg ne fűtsünk szilárd tüzelőanyaggal, és különösen ne égessünk hulladékot (ami egyébként is illegális). Kerti hulladékot se égessünk” – olvasható a három szervezet közös felhívásában. A dokumentumban idézik dr. Lorenzo Casanit, az egyik lombardiai klinika egészségügyi igazgatóját, aki felhívta a figyelmet arra, hogy Észak-Olaszországban a környezetszennyezés is felelős lehet azért, hogy az átlagosnál lényegesen több elhalálozást okoz a koronavírus.
(Magyar Nemzet, Fotó: MTI/Illyés Tibor)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!