Hőhullámot mértek a Kelet-Antarktiszon lévő Casey kutatóállomáson a 2019-2020-as nyáron. Hasonlóan magas hőmérsékletet mutatott az Antarktiszi-félsziget is.
Hőhullámnak az nevezhető, amikor három egymást követő napon szélsőségesen magasak a maximális és a minimális hőmérsékletek is. Pontosan ez történt január 23. és 26. között, amikor a valaha rögzített legmagasabb maximum- és minimum-hőmérsékleteket mérték a Casey állomáson.
Ha ez a jelenség hosszútávon fennáll, a kutatók szerint nem csak a helyi állat- és növényvilág, de az egész ökoszisztéma súlyosan károsodhat.
A legalacsonyabb napi hőmérsékletek nulla Celsius-fok fölött, míg a maximum hőmérsékletek 7,5 Celsius-fok fölött voltak.
Január 24-én a kutatók nem csak szokatlanul enyhe időt mértek, hanem minden idők legmagasabb hőmérsékletét regisztrálták: 9,2 Celsius-fokot, ami közel 7 Celsius-fokkal magasabb, mint az állomás átlaghőmérséklete. Január 25-én reggel a legmagasabb minimum is szokatlanul magas, 2,5 Celsius-fok volt.
Az Antarktiszi-félszigeten felállított bázisokon februárban születtek hőmérsékleti rekordok, a hónap átlagos napi hőmérsékletei a hosszú távú értékekhez képest 2-2,4 Celsius-fokkal emelkedtek.
Arra számítunk, hogy a következő években a jelenség számos biológiai hatásáról fogunk beszámolni, amelyek illusztrálják, milyen hatással van a klímaváltozás még a bolygó legtávolabbi régióira is
– mondta a Wollongongi, a Tasmaniai Egyetem és az Ausztrál Antarktiszi Divízió tudósai, akik eredményeikről a Global Change Biology című tudományos folyóiratban számoltak be.
(Élőbolygónk.hu – Fotó: Graham Denyer/Wikimedia Commons)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!