Az Országos Tisztifőorvos közölte, felgyorsult a járvány terjedése, így a legrosszabb forgatókönyvre kell készülni.
– Megjelent a kormányrendelet az idei érettségiről, amit május 4-21-ig tartanak, és csak írásbeli vizsga lesz – közölte Maruzsa Zoltán, oktatási államtitkár az operatív törzs szokásos sajtótájékoztatóján. Mint fogalmazott, csak abban az esetben lesz szóbeli vizsga, ahol nehéz az írásbeli lebonyolítása.
„Ilyen többek között a célnyelvi civilizáció, hittan, judaisztika és speciális a testnevelés is, ahol az írásbeli nem kivitelezhető” – mondta az államtitkár. Jelezte, az írásbeli alól felmentéssel rendelkezők is szóban tehetnek vizsgát, és a nyelvi érettségiknek is csak írásbeli része lesz, de a nyelvvizsga-átváltásban komplexként számítják őket. Ezen kívül törlik a vizsgajelentkezők közül az alsóbb évfolyamosok jelentkezését, ők ősszel pótolhatják a vizsgát. Maruzsa hangsúlyozta: senkinek sem kötelező érettségizni.
„Aki bármilyen okból úgy gondolja – vagy azért, mert nem tudott felkészülni, vagy az egészségügyi kockázatok miatt -, van mód a visszalépésre. Ezt április 20-ig az oktatási hivatal elektronikus felületén lehet megtenni. A befizetett vizsgadíjakat, akinek volt egyáltalán, vissza fogjuk fizetni”
– tette hozzá.
Az államtitkár elmondta: egy teremben legfeljebb tíz személy tartózkodhat majd, és legalább másfél méteres távolságot tartva ülhetnek a diákok. Mint fogalmazott: a vizsgán maszkot biztosítanak azoknak, akik ezt igénylik, de annak használata nem kötelező. Maruzsa Zoltán beszélt arról is, hogy mind az iskolák előtt, mint az épületek folyosóin rendőri jelenlétre lehet számítani annak érdekében, hogy ne alakuljanak ki kisebb csoportosulások. Az érettségi vizsgák idén reggel 9 órakor kezdődnek.
Müller Cecília, Országos Tisztifőorvos arról számolt be, hogy ismét nőtt a koronavírus-fertőzésben elhunytak száma hazánkban, mára 14 beteg halt meg. Ezzel 156-ra emelkedett az áldozatok száma. Koronavírussal 1763 személyt azonosítottak, ez 111 újabb fertőzöttet jelent egy nap alatt. Ezzel együtt 207-en már meggyógyultak, jelenleg 847 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, 63-an vannak lélegeztetőgépen. A Pesti úti idősotthonban 18-an haltak meg eddig – mondta a szakember, aki hangsúlyozta, a számok növekedése azt mutatja, hogy felgyorsult a járvány terjedése, és lassan belépünk a tömeges megbetegedések időszakába.
„A járványgörbe ugyan lapos, de az adatokat elemezve kiderül, minden nap kicsit többen fertőződnek meg. Ez nem különleges helyzet, mégis oda kell figyelni erre, és a felkészülésben a legrosszabb forgatókönyvre kell készülni” – fogalmazott Müller Cecília.
A kórházi ágyak folyamatos felszabadításáról elmondta, az egészségügyi intézményekben összesen 66 ezer ágy áll rendelkezésre, de ez nem jelenti azt, hogy mindegyik ágy foglalt. Az összes ágy 65-70 százaléka van kihasználva. Ezt alapul véve 50 százalékuk felszabadításához a foglalt ágyak 15 százalékát kell szabaddá tenni. Ez lehet betegáthelyezéssel egy másik intézménybe, vagy ha az ellátott állapota engedi, hazabocsájtják – mondta a tisztifőorvos. Hangsúlyozta, ez orvosszakmai kérdés, és csak az alapján lehet dönteni. Hozzátette: senkinek az egészségi állapotát nem érintheti kedvezőtlenül a döntés.
Müller Cecília végül közölte, a szociális intézmények, idősotthonok ellenőrzése zajlik. – Kiemelt figyelmet fordítunk a nagyobb létszámú intézményekre, de fenntartótól függetlenül szeretnénk eljutni minden otthonba, és segítséget nyújtani a megfelelő ellátásban.
Kiss Róbert rendőralezredes arról számolt be, hogy a húsvéti hétvégén az önkormányzatoknak adott rendelkezési jogkör biztosítása beváltotta a hozzá fűzött reményeket, így a települések vezetői ezen a hétvégén is saját hatáskörben dönthetnek a kijárási korlátozáson túli szigorításokról.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!