A háromezer éves olajfa, nem csak a világ legöregebb, még mindig termő fája, de állítólag ezen terem a világ legfinomabb olívája.
Hihetetlennek tűnhet, de a Kréta szigetén található Ano Vouves falu olajfájának gyümölcséből mind a mai napig sajtolnak extra szűz olajat. Állítólag ízre a világ legfinomabbja, a turisták pedig kisebb vagyont is hajlandóak fizetni érte.
A famatuzsálem pontos életkorát nem lehet meghatározni, mivel belseje elkorhadt, a fagyűrűk elemzése alapján azonban legalább 2000 éves. A Krétai Egyetem tudósai szerint életkora inkább 4000 évhez közelít, de a fa körül található jelek szerint is legalább 3000 éves.
A vastagtörzsű (4,5 méter átmérőjű) fa több mint 12 méter magas, noha törzse belül már üreges, korhadt, ennek ellenére kifelé mindig megújul.
A tudósok azt is feltételezik, hogy Krétán lehetett az olajbogyó-termesztés bölcsője. Mivel az olajfák folyamatosan újranövesztik törzsüket, ősidők óta a halhatatlanság szimbólumaként is tekintenek rájuk.
Az olívafák további nagy előnye, hogy örökzöldek, és jól bírják a szárazságot. Szívós növények, kibírják az aszályt és a bozót tüzeket. Talán ezért is maradhatott ilyen sokáig életben a térség kedvelt haszonnövénye.
(24.hu nyomán – Fotó: Wikimedia Commons)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!