Minden olyan eszközből, ami koronavírus elleni védekezéshez, kell abból önellátóak legyünk. Mostanra a fertőtlenítőszerek gyártásából önellátó lett Magyarország – jelentette be György László.
Az ITM államtitkára közölte, hogy minden olyan terméket elő akarnak állítani, amit Magyarországon lehetséges. Mindezzel a teljes magyar gazdaságot segítik – tette hozzá. György László arról is beszélt, hogy a mostani helyzetben nem szabad, hogy az állam túlságosan túlnőjön, és cél, hogy megmaradjon a piac szabályozó szerepe is.29 vállalat kért és kapott engedélyt fertőtlenítőgyártásra– ismertette György László.
Kolos Gábor, a Győri Szeszgyár vezetője arról beszélt, hogy az olasz piacaik leépülése miatt nyitottak a magyar piac felé lényegesen nagyobb mértékben. Ők is átálltak a fertőtlenítők gyártására, és ezekből a termékekből jótékonysági akciót is tudnak támogatni. Az első pillanattól kezdve ellátták a Mol Lubot – tette hozzá.
Benedek László, a Virasol cég vezetője arról beszélt, hogy heti 100 tonna etanolt tudnak szállítani a fertőtlenítőszert gyártó egységeknek.
A MOL szintén most állt át fertőtlenítőszer-gyártásra: A MOL-LUB és a MOL-FLU a két
újonnan kifejlesztett termék, amelyből a kórházak, a rendőrség, a hadsereg ellátása is megoldottá
válik – mondta Vida Szabolcs, a MOL LUB ügyvezető igazgatója.
- A múlt hét példaértékű összefogást hozott, hiszen belföldön megoldottá vált a
fertőtlenítőszerekhez használt alapanyagok (az etanol és a bioetanol) előállítása és a
fertőtlenítőszerek gyártása egyaránt. - Most azon dolgozunk, hogy ez minél több, a lakosság egészségét és biztonságát szolgáló
termék, például maszkok esetén is így legyen; - Az etanol- és bioetanolgyártók, mind a négyen átzsilipelték termelésüket, és megállapodtak a
szállítást illetően: köszönet illeti a Győri Szeszgyár, a Hungrana, a Kall Ingredients és a
Viresol, illetve a PannoniaBio vezetését; - A megnevezett cégek vállalták, hogy egyenlően viselve a terheket, heti 4-4 kamion, összesen
mintegy 340 tonna alapanyagot bocsátanak a MOL és a Florin rendelkezésére a
fertőtlenítőszer-gyártáshoz; - Külön köszönet illeti a Győri Szeszgyárral, a Hungranáavl és a Viresollal közösen a Kall
Ingredients vállalatokat azért, hogy meglévő, akár exportra szánt megrendelésállományuk
ellenére is vállalták az együttműködést; - A feladat összetettségét mutatja, hogy a nagy hagyományokkal rendelkező, a legmagasabb,
gyógyszerészeti minőségben is szállító cégek mellett a PannoniaBio a rendkívüli helyzetre
tekintettel kapott engedélyt bioetanol fertőtlenítőszer-alapanyagként történő forgalmazására és
fertőtlenítőszer gyártására;
- A MOL március végén kezdte meg a kéz-, és felületfertőtlenítő termékek gyártását. A vállalatcsoporthoz tartozó és kenőanyagok gyártásával foglalkozó MOL LUB Kft. mindössze két hét alatt állította át almásfüzitői üzemének egyik, korábban szélvédőfolyadékot készítő gyártósorát. Az egység a nap 24 órájában, három műszakban, megállás nélkül dolgozik és termeli ki a napi mintegy 50,000 literes mennyiséget, amivel a MOL jelentősen hozzá tud járulni a koronavírus okozta higiéniás helyzet eredményes kezeléséhez. A két új termék receptúrája a WHO (Egészségügyi Világszervezet) ajánlása alapján készült, amelyeket a Nemzeti Népegészségügyi Központ a helyzetre való tekintettel rekordgyorsasággal vizsgált be és hagyott jóvá.
- A fertőtlenítőhöz szükséges etanolt magyar forrásból szerezte be a MOL LUB, így hazai beszállítótól, hazai cég állítja elő a hazai higiéniás termékeket. A kézfertőtlenítő termék neve – MOL Hygi Flow. A felületfertőtlenítő folyadék neve – MOL Hygi Flow Rapid.
A MOL LUB hetente több százezer liter fertőtlenítőt szállít le a Magyarország kormánya mellett működő Operatív Törzzsel együttműködve a koronavírus kezelésében kiemelt fontossággal bíró állami intézményeknek (pl. kórházaknak, hulladékkezelőnek, közüzemeknek) és önkormányzatoknak. Már kapott belőle pl. a Magyar Posta, a BKV, a Volánbusz, a Miskolci Közlekedési Vállalat, a Zalai Vízművek, a kórházak ellátását biztosító Állami Egészségügyi Elosztó Központ, hulladékkezelő cégek stb…
A MOL Lub egyúttal azon is dolgozik, hogy mihamarabb elindulhasson a termék kiskereskedelmi értékesítése, hogy a lakosság is hozzáférhessen a jelenleg hiánycikknek minősülő termékhez. Ez azonban csak azután kezdődhet meg, hogy a koronavírus elleni küzdelemben élenjáró intézmények ellátása biztosított. Várhatóan április végétől kezdődik a tömeges értékesítés.
Forrás: ORIGO