Európa több országa is olyan alkalmazás kifejlesztésén dolgozik, amellyel nyomon lehet követni a koronavírus-járvány terjedését.
Mint az elmúlt hónapokban láthattuk, az Európai Unió képtelennek bizonyult mind a járvány terjedésének megfékezésére, mind pedig a hathatós védekezés kidolgozására, ezért a nemzetállamoknak saját maguknak kellett kezükbe venniük az irányítást. Így történhetett, hogy országonként eltérő megoldások születtek a járvány terjedésének visszaszorítása érdekében.
Így merülhetett fel a megfigyelő applikációk gondolata is. Kínában, Szingapúrban és Dél-Koreában kezdték el először okostelefonokon keresztül megfigyelni állampolgáraikat (természetesen a vírus terjedésére hivatkozva), majd őket követte Izrael is. Noha Magyarországon egyenlőre még nincs napirenden hasonló app kifejlesztése, számos más EU-s ország már nem csak fontolgatja, hanem egyenesen a fejlesztésen dolgozik.
A koronavírussal kapcsolatos nyomkövető alkalmazások általában a Bluetooth-ra, vagy a műholdakra támaszkodva rögzítik, hogy merre járt a felhasználó, meghatározva ezzel, hogy találkozott-e fertőzött személlyel.
A BBC szerint koronavírus nyomon követésére alkalmas alkalmazás a következő 2-4 hétben Európában és Ausztráliában is elérhetővé válik. Ennek alátámasztására szólaltatták meg Jens Spahn német egészségügyi minisztert, aki szerint országában 3-4 hét múlva már letölthető lesz az applikáció kezdetleges verziója, míg Ausztráliában és Dániában ez már akár két hét múlva is megtörténhet. Az ausztrál miniszterelnök, Scott Morrison szerint
az ő appjuk használata első körben önkéntes lesz, de nem zárják ki, hogy később kötelezővé tegyék.
Spahn a BBC-nek úgy nyilatkozott: jelenleg is azon dolgoznak, hogy az adatvédelmi eszközöket a lehetőségekhez mérten a legjobbá tegyék. Hozzátette: ehhez tartozik az is, hogy az applikáció használata önkéntes lesz majd.
Dániaban anonimizált módon gyűjtik majd össze a Bluetooth-adatokat. Az appot fejlesztő Netcompany nevű cég szerint mindez lényegében lehetetlenné teszi, hogy bárkit is be lehessen azonosítani. Az olaszoknál szintén jöhet az alkalmazás, ott a milánói Bending Spoons nevű cég dolgozik rajta.
Az ő stratégiájuk az, hogy Olaszországon belül néhány helyen bevezetik, majd a tapasztalatok alapján döntenek arról, hogy a teljes országra kiterjesszék-e a használatát. Nem mellesleg pedig: az appjuk tagja lesz majd a páneurópai nyomkövetésnek (Pan-European Privacy Preserving Proximity Tracing, PEPP-PT) is.
Ami biztos, hogy a koronavírus-járvány az európai országokba is elhozhatja a tömeges megfigyelések korát. Míg Szingapúrban a népesség 10-20 százalékát követték nyomon, Ausztráliában pedig 40 százalékkal számolnak. A szakértők egy része szerint azonban ez kevés lesz, és legalább az emberek 60 százalékát kellene lekövetni. A brit szakértők viszont 80 százalékos arányt tartanának elfogadhatónak.
(Hvg.hu nyomán – Fotó: Pixabay / geralt)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!