Amellett, hogy mindannyian várjuk a korlátozó intézkedések végét, a kormányzati rendelkezésekkel kapcsolatban egyre több vita folyik. Hogy az eldöntött védekezési stratégia hogyan működik, azt megmutatják a járvány terjedésének napi adatai. A járvány terjedésével az intézkedések köre is szélesedett, azonban jó néhány intézkedés hamarabb is életbe léphetett volna. A Mi Hazánk Mozgalom több olyan javaslatot tett a veszélyhelyzet kihirdetése óta, amelyeket némi időhúzás után, de végül elrendeltek.
Itt van mindjárt az arcmaszk kérdése. A maszkviselés kötelezővé tételét, meghatározott helyeken a Mi Hazánk vetette fel egyetlen pártként, pontosan egy hónappal ezelőtt, március 28-án. Majd április 21-én Budapesten életbe is lépett a javaslat. Több szakértő úgy véli, és a kiszivárgott hírek is azt erősítik, hogy a kormány is be fogja emelni a korlátozó intézkedések közé országos hatállyal a maszk viselésének előírását – legalábbis, az emberi érintkezés mindennapi színterein – hasonlóan a hétfőn életbe lépett budapesti rendelethez.
Európában az észak-olasz városok jártak elöl jó példával, de itthon a parkolás ingyenessé tételét először és akkor még egyedüli pártként szintén a Mi Hazánk vetette fel, még március 17-én. Az ismert politikai közjátékok után végül ez is megvalósult: április 5-től tette lehetővé a kormány, az egész országra kiterjesztetten a díjmentes parkolást (főpolgármesteri együttműködés hiányában).
Ugyanígy, még március 18-án fogalmazta meg a Mi Hazánk először és akkor egyedüliként, hogy az időseknek tegyék a szolgáltatók ingyenessé a telefonálást a korlátozások időszakára. A parlamentben elhangzott felvetésre válaszul a miniszterelnök arra hivatkozott, hogy az érintett szolgáltatók magánkézben vannak, ezért nem kivitelezhető a javaslat. Dúró Dóra viszontválaszában jelezte: a szolgáltatók felé szólt a javaslat, felhívásul a szolidaritásra. Ez a javaslat sem maradt eredmény nélkül: a Vodafone április 5-én díjmentessé tett száz percnyi indított hívást. A Telekom pedig tegnap ingyenessé tette a vezetékes telefonálást, és 10 GB ingyenes mobilinternetet is előfizetői rendelkezésére bocsájtott.
Ez egy újabb mihazánkos javaslat, már a harmadik, ami megvalósult.
A multicégeknek is részt kell vállalniuk a nehézségekben – ez a kormányzati filozófia része 2010 óta. Mégis, a bejelentett gazdasági válságintézkedések és adóügyi rendelkezések között nem volt a multikra vonatkozó rész.
Március 30-án ezért a Mi Hazánk egyedüli pártként megfogalmazta: a multik, a digitális multik és a magyar óriáscégek is egyaránt viseljenek a ránk szakadt terhekből, mint ahogy ezt több mint 3000 hazai önkormányzat is megteszi.
Ez egyértelműen kormányzati jogkör, és nagyon hasonló tárgyiasulással valósulhatna meg, mint ahogy az önkormányzatoktól vontak el saját jogú forrásokat. Ez a javaslat viszont még arra vár, hogy megvalósuljon: a Mi Hazánk felvetései, amint a fentiekből is kiderül, nemcsak mind-mind helyénvalók, de jól is időzítettek. Vajon ez utóbbi, a járványhelyzetre vonatkozó nemzeti javaslat is intézkedéssé érik-e? Lévén talán még nagyobb horderejű és jelentőségű a korábbi javaslatoknál, egyelőre még erre is várunk.
Joó György – elemi.hu
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!