A hitelminősítő közleményében indoklásként annyit jelöl meg, hogy úgy számolták a magyar gazdaság 2020-ban – a koronavírus-járvány káros következményei miatt – feltehetőleg 4% -kal csökkenni fog. „Az erős makrogazdasági alapoknak és a folyamatos politikai ösztönzőknek lehetővé kell tenniük az ország számára, hogy felszámolja a sokkot, és azt várjuk, hogy a növekedés 2021-ben helyreálljon” – teszik hozzá. Számszerűsítve 4,8%-os növekedésre számítanak jövőre. Közben a munkanélküliség 7%-ra emelkedhet.
A válság következtében a hitelminősítő arra számít, hogy az év végére a GDP arányában a magasabb költségvetési hiány miatt a tavalyi 64,5%-ról 70% közelébe emelkedik a magyar államadósság. A költségvetési hiány a cég közgazdászai szerint idén a nemzeti össztermék 5%-a körül lehet átmenetileg.
Ugyanakkor az S&P szerint nagy a bizonytalanság a világjárvány időtartama és az ebből következő gazdasági és költségvetési következményekkel kapcsolatban, ezért rontották pozitívról stabilra a kilátást a változatlanul BBB besorolás mellett.
Az S&P kiemeli, hogy a tervezett naptártól csak különleges esetekben lehet eltérniük, jelen helyzetben a magyar növekedés felülvizsgálata, illetve a költségvetési és monetáris politikai válaszok értékelése jelenti ezt a rendkívüli okot.
A lefelé mutató kockázat a hitelminősítő szerint éppen az, hogy tartósan magas marad a deficit, amivel az adósságunk is emelkedő pályára áll, illetve a külső likviditásunk elapadása nyomást helyez a fizetési mérlegre. Ha viszont a jelenlegi járvány után a gazdasági növekedés visszatér a korábbi tartományba, akkor a cég nyitott pozitív lépésekre.
A negatívumok között az S&P kiemeli, hogy a kormánypártok által elfogadott felhatalmazási törvény ismét csökkentette a fékek és ellensúlyok erejét, aminek hiányát – ezek szerint – a hitelelemző úgy értékeli, hogy ha a „demokratikus értékek” csökkennek, akkor egy ország gazdasági teljesítménye is gyengébb.
Az S&P szerint a politikai kockázat abba az irányba mutat, hogy romlik majd Magyarország és az EU kapcsolata, bár konkrét szankcióra az idén nem kell számítani, a 2021-től életbe lépő új uniós költségvetésben viszont valószínűleg kevesebb pénz jut majd hazánknak.
(Portfolio.hu nyomán – Fotó: Getty Images)