Noha Franciaországban jelenleg is érvényben vannak a koronavírus miatti kijárási korlátozások, Emmanuel Macron az ilyen vészterhes időkben sem veszíti szem elől a „legfontosabb” dolgokat. Ilyen például a franciaországi diákok arab oktatása.
A program a „nyelvi sokszínűség” jegyében született, és lehetővé teszi a diákok számára, hogy általános iskola első osztályától kezdve egészen az egyetem végéig arabul tanulhassanak. Annak érdekében, hogy a tanulók megfelelő minőségű képzésben részesüljenek, a francia kormány együttműködne Tunéziával – írja egy francia lap, a Valeurs Actuelles.
A javaslatot Macron mellett aláírta a miniszterelnök, Édouard Philippe és a külügyminiszter, Jean-Yves Le Drian.
A tervezet értelmében a tanárokat Tunézia választhatná ki, és küldené Franciaországba tanítani. Valószínűleg azért erre az országra esett a választás, mert Tunézia 1956-ig francia gyarmat volt, napjainkban pedig a Frankofónia Nemzetközi Szervezetének tagja.
A program nem korlátozódik a nyelvtanulásra, a diákokkal megismertetné az arab kultúrát és történelmet, a hangsúlyt Tunéziára helyezve.
Ismerve azt a tényt, miszerint az arab a második leggyakoribb beszélt nyelv Franciaországban, kicsit rosszmájúan feltehetnénk a kérdést: vajon ezzel az állam beismerte, az arabokat képtelen megtanítani franciául, így az ellenkezőjével próbálkozik?
A Nemzeti Tömörülés szerint ez a helyzet. A párt közleményében felháborítónak nevezte a „nemzetellenes kormányzat” lépését, szerintük ugyanis hazájukban „nyílt arabizáció és izlamizáció zajlik”.
A program támogatói azzal érvelnek, hogy mivel egyre nagyobb számú arab közösség él hazájukban, ezért fontos minden diáknak megismernie azok a szokásait és kultúráját. A Nemzeti Tömörülés vezetője, Marine Le Pen elismerte, valóban sok arab él náluk, de szerinte ez még Franciaország, ezért a francia kultúrát kellene tanítani az iskolákban.
(Valeurs Actuelles nyomán – Fotó: Getty Images)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!