A faj a megfigyelések szerint északi terjeszkedésbe fogott az elmúlt évtizedekben – írja a Sokszínű Vidék.
A dekoratív kucsmás sármány egyelőre ritka vendég hazánkban. Elsősorban a mediterrán térségben költ: Olaszországban és attól keletre, a Balkán-félszigeten, a Fekete-tenger partvidékén, Kis-Ázsiában a Kaszpi-tengerig, Iránig jelen van, írja a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága.
Magyarországon 1995-ben figyelték meg először, Tiszanánán. A következő megfigyelés Pélyen ezután öt évet váratott magára, de 2000-től kezdve évente van egy-egy észlelése. 2010-ben Bácskában, a Kiskunsági Nemzeti Park működési területén is megjelent, 2017-ben bizonyították hazai költését.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén Kübekháza és Makó környékén, valamint a Csanádi-pusztákon is többször felbukkant az elmúlt években. Makónál is megfigyeltek idén egy fészeképítő példányt, május végén pedig Baranya megyéből is jelezték a faj jelenlétét.
A faj a megfigyelések szerint északi terjeszkedésbe fogott az elmúlt évtizedekben, már Németországban is felbukkant. Várhatóan egyre többet fogunk találkozni hazánkban ezzel a szép madárral.
Vonuló madár, a telet Délkelet-Ázsiában tölti.
(sokszinuvidek.24.hu, fotó: Bouke ten Cate/Wikimedia Commons)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!