Természetvédelmi szakértők úgy vélik, Földünknek egyetlen közös célra lenne szüksége a fajok sokszínűségének megóvása és a kipusztulási folyamatok lelassítása érdekében, hasonlóan, mint a klímavédelmi cél, amely jelenleg 1.5 Celsius fok általános hőmérsékletnövekedés alatti emelkedés. Becsléseik szerint ha a növények és állatok éves kihalási száma 20 alatt maradna, akkor ezzel lehetne biztosítani, hogy még jó sokáig változatos élővilág legyen a világon.
A legfrissebb ENSZ jelentés szerint körülbelül 1 millió faj áll a kihalás küszöbén, a helyzetet tovább rontja, hogy a kutatók szerint semmiféle lassulás nincs a kihalási folyamatban. Ha biztosítani tudnánk, hogy 20-nál kevesebb faj haljon ki évente, akkor a természetes rendszerek képesek lennének normál módon működni tovább – bár ez is egy elég súlyos szám, ha belegondolunk. És ennek különösen most van nagy jelentősége, amikor a koronavírus rámutatott, hogy a vad állatok elfogyasztása milyen következményekkel járhat.
A kutatók szerint az utolsó órában vagyunk, ha továbbra is hasonló ütemben pusztulnak ki a fajok, akkor előbb-utóbb már nem lesz visszaút. Meglátásuk szerint jelenleg a hatodik nagy kihalás zajlik éppen, ahol 1-2 év alatt akár 500-1000 faj halhat ki, köztük igazán ismert fajok is.
A javasolt 20-nál kevesebb kihalás egyébként minden fajra vonatkozik, tehát növényekre, állatokra és gombákra is, függetlenül attól, hogy vízben vagy szárazföldön élnek. Remélhetőleg sikerül addig kitartani jó pár fajnak, amíg 2021-ben nem ül össze a Biodiverzitási Kongresszus, ahol konkrét lépéseket tudnak majd meghatározni és elfogadni, hogy minél tovább láthassunk orrszarvúakat, tigriseket – és ne csak az állatkertben.
(napmintnap.com nyomán – Fotó: bbc.com)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!