Az amerikai demokraták a négy évvel korábban alkalmazott recept szerint futnak neki az elnökválasztási kampány hajrájának: szerintük aki Donald Trump elnököt támogatja, az vagy náci, vagy gyengeelméjű. Magabiztosságukat tovább erősíti, hogy – csak úgy, mint 4 éve Clinton esetében – a közvélemény-kutatásokat magasan vezeti Joe Biden Donald Trumppal szemben.
Az amerikai Demokrata Párt augusztus harmadik hetében tartott konvencióján már meg is kezdődtek a spekulációk, miszerint az elnök majd nem fogja beismerni vereségét valamiféle csalásra hivatkozva. Szerintük elképzelhetetlen, hogy Joe Biden, a demokraták elnökjelöltje „tiszta versenyben” alulmaradjon, hiszen majdnem két számjegyű előnnyel vezet a felmérések szerint.
Rejtőzködő szavazók
Az amerikai választási rendszerben a győztes mindent visz elve érvényesül, vagyis nincs lista, nincs töredékszavazat. Éppen ezért az előző választáson hiába szavaztak többen Clintonra, mivel Trump 30 államban győzött, ő pedig mindössze 20-ban. Az alapszabály az, hogy a demokrata elnökjelöltnek legalább négy százalékponttal kell előznie republikánus ellenfelét, hogy legyen esélye győzni. Ezt a fogadóirodák ajánlata is jelzi: ezek alapján 36-43 százalék az esélye az elnök újraválasztásának, nem csupán 10 százalék, mint ahogyan a közvélemény-kutatások sugallják.
Az országosan zajló „Trump-ellenes” médiahadjárat ismeretében talán nem meglepő, de az elnök rendelkezik a legnagyobb tartalékokkal a rejtőzködő szavazók körében. Augusztus közepén készítettek egy felmérést, ami szintén magabiztos előnyt mutatott Bidennek, azonban arra a kérdésre: Ön szerint kire fog szavazni a szomszédja? A válaszadók többsége így felelt: Trumpra.
Egy másik közvélemény-kutatás szerint
az amerikaiak 62 százaléka érzi úgy, hogy a jelenlegi politikai hangulatban nem beszélhet őszintén arról, amiben hisz. Ez az arány a republikánus szavazók körében 77 százalék.
Nem minden demokrata felejt könnyedén
Debbie Dingell, Michigan állambeli demokrata kongresszusi képviselő szerint óvatosan kell kezelni a közvélemény-kutatások adatait. Emlékeztetett arra, hogy Clintonnak is győzelmet jósoltak a közvélemény-kutatók 2016-ban, aztán 1988 óta először a republikánusok nyertek az államban. A képviselő felhívja a figyelmet az utcákon mindenütt látható Blue Lives Matter feliratokra, amelyek szerinte a Black Lives Matter tüntetők jelmondatának ellentétpárjai.
Aggodalmait a közösségi médiára hivatkozva támasztja alá. Az egyik ilyen oldalon megjelent egy poszt, melynek írója arra panaszkodik, hogy átlagembernek tartja magát, akinek mindkét szülője fehér, és most úgy érzi, a tüntetések miatt kivételezett, rasszista személynek minősül, aki felelős a korábbi rabszolgatartásért. Ez mutatja, mi motiválhat valakit, aki Trumpra szavaz majd novemberben, szemben a demokrata aktivisták hiedelmével, miszerint az elnökre csak nácik és hülyék adják a voksukat.
A Trump-kampány éppen a fehér szavazók dühére és sértődöttségére építhet, ahogy azt négy évvel ezelőtt is tette
– véli az FT publicistája. Az elnök egyáltalán nem fogja bánni, ha a faji konfliktus lesz a választás központi témája, ami azért érdekes, mert a demokraták is kifejezetten erre játszanak. Trump és stábja mindent el fog követni, hogy meggyőzze ezeket a szavazókat, hogy ellenfeleik – Clinton elhíresült szavait idézve – továbbra is „feláldozhatók” maradtak, akiket mintegy hátra hagynak annak érdekében, hogy Amerika többi lakója jobban járjon.
(napi.hu nyomán – Fotó: cnn.com)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!