Hosszú hónapok után ismét sajtótájékoztatót tartott az operatív törzs. Lakatos Tibor dandártábornok arról számolt be, hogy a rendőrség továbbra is kiveszi a részét a koronavírus-járvány elleni védekezésből. Egyéb feladataik mellett eddig több mint egymillió alkalommal végeztek ellenőrzést a hatósági házikarantén előírásainak betartásával kapcsolatban, ebből 56 ezer esetben elektronikus eszközökkel.
Müller Cecília országos tiszti főorvos elmondta: – Tavasszal a kedvező járványügyi adatok alapján nyugvópontra helyezkedett a fertőzöttség. Tudtuk, nem ért véget, és újabb fertőzötteket eredményezett a pandémia a világon, nálunk is.
A nyár végével nőtt a fertőzés száma, ötödik napja megközelíti az ezret – ez a pandémia természete.
A főorvos szerint a második hullámról a tavaszi sikeres védekezést követően látjuk, hogy eltérő a tavaszi járványtól, ezért a kezelés is eltérő.
Tavasszal megállt az élet, nagy várakozás után rengeteg ismeretet szerzett az ország a vírusról, rengeteg kutatócsoport vizsgálja a kórokozót és az ellenszereit.
A 20–29 éves korosztálynál a legtöbb a pozitív eset, enyhe vagy tünetmentes betegséggel.
A tiszti főorvos az új szabályokról elmondta, hogy hétfőtől több új rendelkezés lesz. Kevés, jól irányzott, célzott szabály kell, amelyeknek betartását szigorúan fogják venni a hatóságok. Hétfőtől kiterjedtebb lesz a maszkviselési kötelezettség, a színházak, mozik, kulturális terek, plázák, minden zárt tér beletartozik a kötelezettség alá.
Korábban megengedett volt a sál és a ruhadarab viselése, mostantól kizárólag a szabályos egészségügyi maszk viselését írja elő a rendelet.
A maszkot helyesen, az orrot és a szájat takarva kell hordani, hiszen a vírus most is a cseppfertőzéssel átadva történik, ennek érdekében kötelező a maszk. Müller Cecília fegyelmezettséget kért az állampolgároktól, ez a feltétele annak, hogy az élet ne álljon meg. A jogszabály biztosítja a rendelkezések megszegésének
Október második felétől térítésmentesen elérhető lesz az influenza elleni védőoltás.
Ha 80 százalékos szinten megtelik egy szolgáltató kapacitása, azonnal kijelölésre kerül a következő intézmény. Jelen pillanatban a kapacitásokat még nem merítette ki a hazai egészségügy.
Müller Cecília arra is kitért, fontos az idősek védelme, ezért kellett a látogatási tilalmat az egészségügyi és szociális intézményekben továbbra is fenntartani. A tisztifőorvos emlékeztetett:
októbertől csak testhőmérséklet mérést követően léphetnek be a gyermekek az iskolákba és óvodákba.
A kisebb gyermekeknél biztosítják a szülő számára, hogy a mérésig maszkban megvárhassa a mérést. Hozzátette: ajánlatos az influenza elleni védőoltás beadatása, ami ingyenes megtehető majd a háziorvosoknál.
A tiszti főorvos újságírói kérdésére elmondta, a több mint 600 ezer vizsgálat elenyésző kis része volt térítésköteles. Csak a külföldről hazatérők, valamint azok esetében, akik valós fertőzésveszély nélkül kérték maguk számára.
Járványügyi érdekből, kontaktkutatás során térítésmentes a teszt. Müller Cecília azt is javasolta, hogy az ingyenes influenza védőoltást kérők jelezzék a háziorvosuk felé az igényüket.
A térítésmentes influenza oltások beadása megoldható, telefonon kell egyeztetni az orvossal, ezt csak személyes módon, előzetes bejelentkezéssel, a többi beteggel történő érintkezéstől mentesen kell megoldani.
Az olthatóság elbírálása most is telefonos előjegyzés után érvényes.
A hatósági házi karantén időtartama azért csökkenhetett tíz napra, mert a kutatások arra a következtetésre vitték a szakembereket, hogy ennyi idő alatt tettenérhető a lappangó megbetegedés, hiszen 5-6 nap az átlagos lappangási ideje a vírusnak. Európa több országa is ezt a rendszert alkalmazza.
A lélegeztető gépek működtetésére megvan a megfelelő szakembergárda, mind a személyi, mind a tárgyi, környezeti feltételek rendelkezésünkre áll. Orvosok, szakorvosok, szakasszisztensek, nővérek továbbképzésben is részesültek, az egészségügyi személyzet megfelelő módon tudja kezelni a lélegeztetőgépeket.
Meghibásodás esetén van tartalék gép is, az elromló gépeket megfelelő technikusi gárda tudja karbantartani, megjavítani – erre is megvannak a szerződések.
Müller Cecília kérdésre válaszolva ismételten hangsúlyozta, hogy a járvány második hulláma különbözik a tavaszitól, azért kezelik másképpen. Hozzátette:
ahhoz, hogy ne kelljen markánsabb korlátozó intézkedéseket hozni, a lakosság részéről is fegyelemre van szükség.
Lakatos Tibor az üzemeltetők felelősségére is felhívta a figyelmet a szabályok betartatásában. Arra is kitért, a rendőrök mérlegelik az adott szabálysértés súlyát, és ha nem indokolt rögtön büntetni, akkor először figyelmeztetnek például a maszkhasználat hanyagolása miatt.
Forrás: magyarnemzet.hu