Egy brit környezetvédő – aki e mellett multimilliomos is – céljául tűzte ki, hogy laboratóriumi körülmények között nagy mennyiségben állítson elő olyan, úgynevezett karbonnegatív gyémántköveket, amelyek elkészítéséhez teljes egészében a Föld atmoszférájából származó alapanyagot használnak.
Dale Vince az Ecotricity cég alapítója egy olyan egyedülálló módszert fejlesztett ki, mellyel a levegőből származó szén- és vízrészecskékből, valamint az onnan nyerhető energiával állítanak elő gyémántot.
A technológia a Föld atmoszférájából nyert szén-dioxidot hasznosítja a gyémánttermeléshez, emellett szél- és napenergiát, valamint esővizet használ fel.
Így károsanyag-kibocsátás nélkül létrehozott gyémántdarabokat kapnak, amelyek az előállítása még a levegő megtisztításhoz is hozzájárul.
Napjainkban a laboratóriumi gyémántok népszerűsége felívelőben van. Ez részben köszönhető a gyémántlelőhelyek körül kirobbant véres konfliktusoknak, részben pedig a hagyományos gyémántbányászati módszerek környezetterhelésének.
Egy egykarátos gyémántkő kitermeléséhez ugyanis átlagosan 1000 tonna földet és követ kell megmozgatni, aminek során 3890 liter vizet használnak fel, és 108 kilogrammnyi szén-dioxid-szennyeződés kerül a levegőbe.
Vince erre a célra külön vállalkozást is alapított, a Sky Diamonds-t, ami becslései szerint kezdetben havi 200 karátnyi karbonnegatív gyémántot lesz képes előállítani, de ez a mennyiség rövid idő alatt akár 1000 karátnyira is emelkedhet.
(elobolygong.hu nyomán – Fotó: SHUTTERSTOCK)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!