A vakcinák, gyógyszerek és antibiotikumok korában egyre kevesebb szó esik a természetes gyógymódokról, ahogyan – két gyógyszer- és hitelreklám között – szintén igen keveset hallunk immunrendszerünk és egészségünk megőrzésének fontosságáról. Pedig ezek nélkül még egy közönséges megfázás is ledönthet a lábunkról.
A fokhagyma
A fokhagymát már az ősidők óta különleges gyógynövényként tartják számon. Régen számos betegség gyógymódjaként alkalmazták, jótékony hatásait még egyiptomi tekercseken is említik.
Vírus- és baktériumölő
Erősen antibakteriális, vagyis vírus- és baktériumölő, fertőtlenítő hatással bír, a II. világháborúban a sebek elfertőződésének megelőzésére használták. Ezen hatását a benne található kénes kötésnek köszönheti. A fokhagyma megtisztítja szervezetünket a toxinok jelentős részétől, természetes méregtelenítő hatásával megszabadítja a szervezetet a bélben megtelepedő élősködőktől.
Vírusölő képessége miatt a bélhurut, májgyulladás, herpesz, ekcéma és bizonyos gombás fertőzések ellen is hatásos.
Immunerősítő
A fokhagyma bővelkedik A-, B-, C- és E-vitaminokban, ami egyrészt rendkívül hatékony immunerősítővé teszi, másrészt a C-vitamintartalma miatt az egyik legjobb természetes antioxidáns.
A komplex összetevőknek köszönhetően véd a megfázás ellen, de nátha ideje alatt is tanácsos fogyasztani a gyors gyógyulás érdekében.
Ilyenkor ajánlott fokhagymateát kortyolni, melynek elkészítése egyszerű: 2 gerezd fokhagymát össze kell zúzni, majd 3 deci forró vízzel nyakon kell önteni, lefedve 10-15 percig kell állni hagyni, utána citromot és mézet lehet belekeverni és kész is a gyógytea. A fokhagymateát megfázás alatt napi kétszer ajánlott fogyasztani, az íze és az illata nem túl kellemes, de legalább hatásos lesz a nátha elleni harcban. A fokhagyma jellegzetes illatáért egyébként egy kéntartalmú anyag, az ajoén felelős.
Az érrendszer legjobb barátja
A fokhagymával szabályozható a koleszterinszint és csökkenthető a magas vérnyomás.
Rendszeres fogyasztásával megakadályozható a vérrögképződés, a fokhagymában található hatóanyagok nem engedik a vérlemezek összetapadását.
Amellett, hogy csökkenti a vérnyomást, a vérkeringést élénkíti, így az erek több vért tudnak szállítani. A fokhagyma vértisztító, de segíti az emésztést is.
sobors.hu nyomán – fotó: Getty Images
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!