A demokrata többségű amerikai képviselőház egyhangú republikánus ellenzéssel szemben megszavazta szerdán este a választási rendszert alaposan átalakító törvénytervezetet.
A tervezet egyebek között enyhítené a szavazásra jogosultság feltételeit, a szavazókörzetek határait nem az egyes tagállamok, hanem csak független bizottságok szabhatnák át, és átláthatóbbá tenné a kampányfinanszírozást, mert a jelenlegi szabályok szerint a vagyonos támogatók névtelenül segíthetik elő politikai céljaik elérését. A republikánusok szerint viszont a törvénnyel megfosztanák az államokat bizonyos jogaiktól, kevésbé lehetne tetten érni a csalást, és a demokratáknak csak az a céljuk vele, hogy növeljék szavazóbázisukat.
Miután a demokratáknak tízfős többségük van a képviselőházban, a voksarány 220:210 volt. John Sarbanes képviselő, a tervezet kezdeményezője a szavazás előtt a Capitolium épületén kívül megtartott sajtótájékoztatóján azt mondta: a cél a választásokból hosszú ideje kihagyott és kizárt amerikaiak újrabevonása.
Joe Biden demokrata párti elnök közölte korábban, hogy mindenképpen aláírja, ha a kongresszus mindkét háza megszavazza.
A szenátusban azonban sokkal nehezebb lesz elfogadtatni a tervezetet. A száz szenátorból hatvannak kell jóváhagynia, márpedig a demokraták a két függetlennel együtt is csak ötvenen vannak, meg kell győzniük még legalább tíz republikánust. Egyes demokraták felvetették, hogy ha nem sikerül elég nagy támogatást szerezni a tervezetnek, akkor szűkítsék azt le a szavazati jogosultság kérdésére.
A törvénytervezetnek azért van nagy jelentősége most, mert a népszámlálási hivatal az idén adja át a friss adatokat az egyes államoknak, amelyek azután ezek alapján átrajzolják a szavazókörzetek határait, hogy a 2022. novemberi félidős választásokon már az új rendszerben szavazzanak az amerikaiak.
A félidős választásokon az összes washingtoni képviselői helyért folyik a küzdelem. Minden állam más feltételeket és eljárást alkalmaz a szavazókörzetek átrajzolásakor, és általában ez annak a pártnak kedvező, amely az adott államban hatalmon van, írja az MTI.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!