Szegény németeknek bőven kijutott már a saját hadseregüket lejárató alkotásokból az idők során, azonban minket magyarokat eddig mindössze untig ismételt „holokauszt-filmekkel” igyekeztek meggyőzni „bűnös” mivoltunkról. A várva várt áttörés azonban elmaradt, ráadásul a második világháborús katonákra a legtöbb magyar a mai napig tisztelettel gondol vissza, mint hazájukat és Európát védő hősökre. Ennek „orvoslására” készült most a berlini filmfesztiválra egy „magyar” alkotás, ami azt kívánja bemutatni, hogyan terrorizálták honvédeink az ártatlan szovjet civil lakosságot, mindezt a „partizánvadászat” ürügyén. A szerző elmondása szerint persze egyáltalán nem cél semmiféle bűntudatkeltés. Nyilván nem.
A filmről sokat elmond, hogy a „Magyar” Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége által alapított Radnóti Miklós antirasszista díjjal „kitüntetett” Závada Pál szlovák származású író Természetes fény című regénye alapján készült. Rendezője pedig az SZFE üdvöskéje, a 2009-ben rendezőszakon végzett „Dénes Nagy”, akivel olyan oldalak készítettek interjút, mint a Neokohn, amiből megtudhattuk többek között például, hogy a film megszületését magyar pénzek is segítették….
Annak kapcsán, hogy miért pont a Szovjetunióban zajló eseményekről készített filmet, Nagy így nyilatkozott:
„még csak Budapestet sem érzem a magaménak, ami itthon van, azzal is nehezen tudok azonosulni. (…) Így aztán rögtön identitáskeresésem legszélsőségesebb verziójához nyúltam, ami Oroszországba vitt. Azonnal beleszerettem az orosz hangulatba, a szélsőséges érzelmi élményekbe, ezeknek a megtapasztalását keresem itthon is, mert szeretném megtalálni azokat a gyökereket, amelyek ideköthetnének.”
A magyar identitás kapcsán pedig elmondta, „annyira kevert népség vagyunk” (ami egyébként egy „fantasztikus dolog”), hogy „egy teljes fikció az, hogy nekünk közünk lenne a turulmadárhoz”.
Akit részletesebben is érdekel a nőket erőszakoló, parasztokat kifosztó és civileket gyilkoló magyar katonákról készült „történelmi film”, az egy jóval átfogóbb elemzést olvashat róla a Telexen, ahol valósággal imádják a témát, ellentétben például a port.hu-val, ahol a nézők a 10-ből egy erős 5.5-re értékelték a magyar pénzekkel is támogatott bűntudatkeltést.
Fotó: Youtube
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!