Több mint két évtized erőfeszítésének hála sikerült megmenteni a kihalástól az északi-szigeti kokakót, Új-Zéland egyik ikonikus madarát.
Az 1990-es évek végére mindössze ezer példánya maradt a kokakó populációnak. Ekkor kezdődött meg a faj „újjáélesztése”. Egy részüket az Északi-szigetekről más élőhelyre telepítették, az ismert természetes élőhelyeiket pedig megtisztították a ragadozóktól.
„Jelenleg mintegy 2000 költőpár él ebből a titokzatos erdei madárból szerte az Északi-szigeten, míg a megóvásukra irányuló erőfeszítések kezdetén már csak mindössze 330 pár volt belőle”
– foglalta össze Kiri Allan új-zélandi környezetvédelmi miniszter szavait a Hvg.
A kokakó különleges státuszát részben orgonaszerű énekének köszönheti, amelyet gyakran használnak a filmekben az új-zélandi vadon megidézéséhez. Ráadásul nem csak a maori mitológiában tölt be fontos szerepet, de az új-zélandi 50 dolláros bankjegyet is díszíti.
Az északi-szigeti kokakó megmentése igazi sikertörténetet, ellenben a faj másik képviselőjét, a déli-szigeti kokakót 2013 óta „feltehetőleg kihalt” fajként tartják számon.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!