Lassan már kész kabarévá fajul az egész koronavírus hisztéria. A „szakértők” ezúttal nem az EB, vagy az Olimpia, hanem az iskola kezdés kapcsán vizionálnak apokalipszist. Duda Ernő szerint például a gyerekek között a szünetekben és tanítás után terjed majd igazán a vírus, mert akkor kiabálnak… A kínai vakcinával oltott időseket pedig már nem is háromszor, hanem négyszer oltaná. Tóth Sándor pedig kifejtette, valószínűleg gyerekeknél a delta-vírus kevésbé súlyos tüneteket okoz, de terjeszteni tudják azt – főképp, mert a 12 év alattiak egyelőre nem is kaphatnak vakcinát.
Ez a vírus eddig már annyi meglepetést okozott, hogy nem lehet tudni, miképp alakul a jövő, mi lesz itt az iskolakezdéskor. Az a helyzet, hogy ez egy exponenciális görbe, 1-2 hét alatt kialakulhat a katasztrófahelyzet, de reméljük, hogy ez nem történik meg
– nyilatkozta a Pénzcentrumnak Duda Ernő, akit többek között a közelgő tanévkezdés kapcsán kerestek meg.
A virológus örül annak, hogy a kormány beoltaná a gyerekeket, ám szerinte ezt szeptember elsején kezdeni már „elég késő”, hiszen így – elvileg – csupán szeptember közepére alakulhat ki valamiféle immunitás.
Én azt javasoltam, hogy a nyári táborokba szervezzenek oltási kampányt, mindenhol van orvosi felügyelet, be lehetett volna oltani rengeteg gyereket. Ha július-augusztusban kapnak vakcinát a 12 év feletti gyerekek, akkor szeptemberben védetten mehettek volna iskolába
– magyarázta Duda Enő, aki szerint átoltottság tekintetében nem tragikus a helyzet: a 12 éven felüli gyermekek egy jelentős része már most is be van oltva, nincsenek jelentősen lemaradva a fiatal felnőttek átoltottságától. (Ki mit ért „tragikus” alatt, ugyebár – a szerk.)
Arra viszont már nem tért ki a szakértő, hogy miben másabb egy zsúfolt gyerektáborban beoltani a gyerekeket, mint egy összezsúfolt tanteremben.
Hozzátette: akiket a leginkább be kellene oltani, azok a közép- és főiskolások, mert „ők terjesztik legjobban a vírust”. Ezt azzal magyarázta, hogy egy nyugdíjas egy év alatt nem találkozik annyi emberrel, mint egy átlag középiskolás egy héten. Emlékszünk még azokra az időkre, mikor azt hazudták mondták, hogy a veszélyeztetett csoportokat kell beoltani? Nagy utat tettünk meg onnan odáig, hogy a „potenciális terjesztőket” kell bevakcinázni.
Nem kell maszk a tanórákon
Nem mindennapi érveléssel magyarázta meg Duda, miért nem tenné kötelezővé a maszkviselést a tanórákon. Ugyanis szerinte az óra alatti fertőződés esélye nagyon kicsi. Hiába ültetjük széjjelebb a gyerekeket, ha tanítás után összeverődnek és bandáznak, márpedig nyilvánvaló, hogy ezt fogják tenni – tette hozzá.
„Az iskolai maszkviselést korábban sem tartottam nagyon okos dolognak, mert a vírus cseppfertőzéssel terjed, ha valaki ül a helyén és csendben van, az nagy valószínűséggel nem terjeszti a betegséget. A maszkviselés inkább a szünetekben és a tanítás utáni időszakban lenne indokolt,
hiszen amikor kiszabadulnak a gyerekek az óráról, harsány ordítással kommunikálnak egymással, ekkor történik a legtöbb fertőzés. Gondolom mindannyian vissza tudunk emlékezni, milyen hangzavar van egy iskolában a szünetben: márpedig minél hangosabban beszél valaki, annál magasabb a fertőzés esélye”
– mondta a lapnak.
A szakértő szerint ezért is veszélyesek az olyan intézmények, munkahelyek, ahol nagyon magas az alapzaj. A focimeccsek, sportesemények is azért kockázatosak, „mert ott mindenki torkaszakadtából ordít, ugyanez a helyzet az iskolai szünetekkel is”. (A meccsek, ahova kormányunk jóvoltából csak oltási igazolással lehet bemenni – a szerk.)
Az egyetlen dolog, amit tudok javasolni az az, hogy ameddig az időjárás engedi, addig tartsák nyitva az összes ablakot az iskolákban. Így a zárt jelleget egy kicsit meg tudjuk szüntetni, ha nem áll a levegő, kevésbé terjed a vírus
– húzta alá.
Tóth Sándor kutató úgy véli, a gyerekek enyhe tünetekkel esnek majd át a delta-víruson, ám szuperterjesztőként „nagyon jól funkcionálnak majd”, mivel nem kaphatnak oltást.
Azt gondolom, hogy ha a maszkviselés nem tér vissza, akkor nagy gond lesz az iskolakezdéssel
– húzta alá Tóth Sándor, aki szeptember közepére várja az esetszámok emelkedését.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!