A holtankoljak.hu információi szerint szerdától kezdve a 95-ös benzin átlagára négy forinttal, a gázolajé pedig három forinttal drágul tovább.
Az árváltozás azt jelenti, hogy a benzin literenkénti átlagára 451 forintra, a gázolajé pedig 448 forintra nő.
Mi is írtunk róla, hogy az üzemanyag ára augusztusban rekordot döntött, ezt követően stagnálás következett, mostanra viszont újabb drágulást jelentettek az előrejelzések.
A múlt héten kétszer is drágult az üzemanyag, így szerdáig mind a két típus 13 forinttal lesz drágább átlagosan.
Érdemes megfigyelni, hogy a Fidesz korábban kiadott nyilatkozatai, ígéretei ebben a témában is ellentétesek a valós intézkedésekkel. A ma kormányon lévő párt ellenzékben még arról beszélt, hogy felelős, nemzeti érdekeket szem előtt tartó gazdálkodással kézben lehet tartani az üzemanyagok árát.
„A magyar benzin- és gázolajár ma Közép-Európában a legmagasabb. A parlamenti többség jelentősen emeli a jövedéki adót. A Fidesz-indítvány elfogadásával ez elkerülhető lett volna.” (Varga Mihály- 2002)
„Erre van egy receptünk, amit 2000-ben kipróbáltunk. Ha 250 forint fölé megy a benzinár, emelkedését a jövedéki adó csökkentésével megakadályozzuk. Ezt most is hatályba lehet léptetni.” (Áder János- 2005)
„A benzinadó tízforintos csökkentése se nem bátor, se nem igazságos. Jobban örülnénk, ha a kabinet visszaadná az ebből származó 20-25 forintos pluszbevételt. A Fidesz minden érdemi csökkentésben partner, ami magában foglalja az áfa és a jövedéki adó csökkentését.” (Rogán Antal- 2005)
„A kormány csak a fuvarozókkal kötött egyezményt. Mivel a családok, nyugdíjasok esetében nem történt előrelépés, a Fidesz elsősorban a benzin jövedéki adójának csökkentését javasolja.” (Szijjártó Péter- 2008)
„Ha a 100 forint körüli termelői árra terhelnék a jövedéki adót, elkerülhető lenne az adó adóztatása. A lépéssel a költségvetés is évi 100-120 milliárdos többletbevételhez juthat.” (Matolcsy György- 2004)
„Az olajárak emelkedése miatt az üzemanyagok jövedéki adójának 20-25 százalékos mérséklését javasoljuk. A kormány döntéseihez nem kapott felhatalmazást a választóktól.” (Orbán Viktor 2004)