Az Európai Uniónak meg kell szüntetnie Magyarország tagságát – ezzel a címmel jelent meg Daron Acemoglu, az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT) ismert közgazdászának írása a Project Syndicate oldalán – vette észre az Index.
Azt hihetnénk, hogy ha már közgazdászról van szó, akkor egy szakmailag megalapozott érvelést kapunk arról, milyen gazdasági érvek indokolják, hogy ki kell rúgni hazánkat a föderalizmus irányába kacsintgató Unióból. Nos, aki ilyesmit várt a török-örmény amerikai közgazdásztól, annak csalódnia kell. Acemoglu kijelentését ugyanis egy Mark Rutte holland kormányfő idézettel indítja, és annak szellemiségében is folytatja.
Szerinte Magyarország és Lengyelország „lebontotta a jogállamot” és a „demokráciát”, melyek Nyugat-Európában – de különösen az USA-ban – csak úgy virágoznak, ugyebár. Sérelmezte, hogy a sajtóban „egyre kevesebb a szabadság” – ezt ő már csak tudja, bizonyára naponta olvas magyar médiumokat, ahol alig találni balliberális hírportálokat. A civil szervezetek kapcsán pedig állandó „fenyegetést” és üldöztetést vizionál.
Daron Acemoglu szerint az utolsó cseppet a pohárban az jelentette, hogy egyik ország sem csatlakozott az Európai Ügyészséghez. (Így pedig nem hagyták, hogy korrupt rendszerüket egy még náluk is korruptabb intézményrendszer ítélje meg – a szerk.)
Magyarország és Lengyelország gúnyt űz az „európai értékekből”
– állítja, nem részletezve mik is lennének ezek az „értékek”.
Az Európai Uniót dicsérve kiemelte a keleti bővítési projekt „sikerességét”, mely mindenképp hozzájárult ahhoz, hogy Közép-Kelet-Európa a Nyugat gyarmata szocializmusból demokrácia legyen.
De úgy tűnik, hogy mára a keleti expanzió vált az EU achilles-inává. Magyarország és Lengyelország az Unió működésképtelenségének, intézményi gyengeségének a szimbólumává vált
– véli a közgazdász.
Végül azt írta, az Európai Unió többé nem tehet úgy, mintha Magyarország demokrácia lenne, mivel azzal saját magát is hitelteleníti. Hozzátette:
az EU-nak úgy kell átalakítani a törvényeit, hogy a magyar és a lengyel vétó ellenére is érvényesíteni lehessen a lisszaboni szerződés 7. cikkelyében megfogalmazott szankciókat, addig is, amíg kitalálják, hogy miként lehet megszüntetni Magyarország tagságát.
Ha törvény köti a kezünket egy folyamatban lévő eljárásban, egyszerűen változtassuk meg azt a törvényt, hogy semmi se gátoljon minket a nekünk tetsző eredmény elérésében. Ez ám a demokratikus hozzáállás!
Hacsak az utolsó pillanatban nem következik be valamiféle csodaszámba menő visszatérés a demokráciához, akkor Magyarországnak mennie kell az európai projekt túlélése érdekében
– zárta írását a közgazdász. Noha azt nem részletezte, mi is az az „európai projekt”, amit mindenképp meg kell menteni.
Fotó forrása: yahoo.com
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!