A kormányzati sajtó attól hangos, hogy Magyarországon a bruttó átlagbérek elérik a félmillió forintot, eközben a pedagógiai asszisztensek bérét még mindig a 2008-as közalkalmazotti bértábla alapján számítják.
Egy heti negyven órát dolgozó pedagógiai asszisztens a garantált bérminimumot, vagyis nettó 145 ezer forintot kap havonta.
„Pedagógiai asszisztens vagyok, napi nyolc órában én pótolom a kormány szerint „nem hiányzó” pedagógusokat. Mindezért a munkáért több mint tíz éve ugyanazt a bért kapom, ez a szakmunkás minimálbér, jelenleg nettó 150 ezer forint”
-írja bejegyzésében egy elkeseredett tanító.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke szerint Magyarországon kétszáz diákra figyel egy pedagógiai asszisztens – mindegy, hogy rózsadombi iskoláról vagy hátrányos helyzetű település általános iskolájáról van szó. A PSZ alelnöke úgy látja, többek között a tankerületi vezetőtől függ, felvehet-e egy iskola legalább még egy pedagógiai asszisztenst.
A pedagógai asszisztensek szerepe nélkülözhetetlen, hiszen a kormány szerint nem létező tanárhiányt is az ő munkájukkal lehet helyettesíteni. A legfurcsább az, hogy a helyzettel valószínűleg a kormány is tisztában van, mert a 2021 és 2030 közötti időszakra szóló közoktatási stratégiában ez áll:
„úgy tudnák leginkább tehermentesíteni a tanárokat, tanítókat, óvodapedagógusokat, ha több pedagógiai asszisztens dolgozna az intézményekben”.
(Magyar Jelen-HVG)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!