Egy év alatt 107-tel nőtt a megüresedett háziorvosi praxisok száma Magyarországon, ezzel már több mint 500 praxis betöltetlen.
Három éve még 53 újabb üres praxist jelentettek a megelőző évihez képest, tavalyelőtt ez a szám már 62-vel nőtt. Az aktuális zárszámadás adataiból kiderül, tavaly még ennél is durvább ugrás következett be: egy év alatt 107-tel nőtt a megüresedett háziorvosi praxisok száma Magyarországon.
A tartósan, vagyis több mint egy éve üres praxisok száma is évről-évre ütemesen nő. Míg három éve 284 ilyen rendelő volt az országban, addig tavalyelőtt már 340, tavaly decemberben pedig 402.
Ennek a tendenciának a hátterében az orvostársadalom öregedése is áll. 2020 végére 58,8 évre nőtt az átlagéletkor, 66 évre nőtt a csúcsérték, az orvosok 90 százaléka pedig már 73 éves lett.
Az orvostársadalom öregedése évtizedek óta probléma Magyarországon, hiszen társadalmunk egésze is elöregedőben van. Azt, hogy 3 év alatt miért nőtt a duplájára az üresedés üteme nem lehet kizárólag az idősödés számlájára írni. A baj nem csak a háziorvosoknál van, hanem a kórházban, vagy egyéb egészségügyi intézményben dolgozóknál is. Az orvosok és az egészségügyi dolgozók túlterheltek, ráadásul
az oltatlan dolgozók közül sokan meg sem várták amíg kirúgják őket és hamarabb elhagyták a pályát.
A felmondott, vagy kirúgott orvosok számát megbecsülni is nehéz. Az elmúlt időszakban a nagykanizsai kórházban 100-an jelezték, hogy ott fogják hagyni a munkájukat. A felmondási hullám így akár 5000 egészségügyi dolgozót is érinthet.
Az eddig is ezer sebből vérző egészségügyben a felmondások miatt a várólisták már a lélektani 50.000-es számhoz közelítenek.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Alkotmánybírósághoz fordul a Mi Hazánk a kötelező Covid-oltások miatt