Hosszú sorok kígyóznak a gyermekpszichológusokat foglalkoztató pedagógiai szakszolgálatok előtt, akárcsak a gyerekpszichiátriai ambulanciákon. Miközben az állami mellett a magánellátásban is rettenetesen túlterheltek a szakemberek, hónapokig kell várni, míg egyáltalán időpontot kap a leendő páciens. Volt olyan pszichológus, aki nyáron ötven családot utasított vissza azzal, hogy legközelebb csak október-novembertől tudja vállalni, hogy kezeli a gyermeket.
Az ország minden pontjáról érkeznek hozzám családok, és nem feltétlenül azért, mert annyira remek pszichiáter vagyok, hanem gyakran azért, mert helyben nincs gyermekpszichiátriai ellátás, és/vagy nem szeretnék felfedni, hogy a gyermeknek pszichés problémája van. A magyar társadalomban sajnos máig stigmatizáló lehet, ha valakinek pszichiátriai betegsége van, pedig ezek ugyanolyan betegségek, mint testünk más megbetegedései, például a cukorbetegség vagy a fogfájás
–mondta el az indexnek Balázs Judit, az ELTE PPK tanszékvezető egyetemi tanára, a Magyar Pszichiátriai Társaság elnöke.
A szakember hozzáteszi: a nemzetközi felmérések adatai azt mutatják, a pandémia óta megháromszorozódott a gyermekek száma, akik pszichés gondok miatt ellátást igényelnek, amit Balázs Judit is tapasztal a praxisában. Ezen belül is szorongásos és depressziós zavarok jelentkeznek kiugró arányban. Sokan, akik korábban betegek voltak, és a kezelés hatására jobban lettek, a lezárások ideje alatt visszaestek, ahogy teljesen új páciensek is megjelentek a rendelőkben.
„ A pandémia kitörése után viszonylag hamar világossá vált, hogy a gyerekek leginkább mentálisan, lelkileg veszélyeztetettek a járványhelyzetben, ezért reprezentatív kutatást készítettünk.
A MEGKÉRDEZETT KÖZEL EZER SZÜLŐ 54 SZÁZALÉKA JELEZTE VISSZA, HOGY GYERMEKE LELKI EGÉSZSÉGE JELENTŐSEN LEROMLOTT A JÁRVÁNYIDŐSZAK MÁSFÉL ÉVE ALATT.
Közben többségük azt is kiemelte, hogy érzése szerint magukra maradtak a problémával, ahogy az államtól, úgy az iskolától sem kaptak elegendő segítséget. Ennek ellensúlyozására indított a közelmúltban szülőtámogató csoportokat a szervezet ”
– árulta el Szlankó Viola pszichológus, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi vezetője.
A felmérésből szintén kiderült, hogy a kisebb, óvodás korosztálynál főként korábban nem tapasztalt alvászavarok és figyelemproblémák jelentkeztek, ahogy megjelent a szülőktől való elválás félelme is. A nagyobb gyerekek inkább magukba fordultak és depresszióra utaló tüneteket produkáltak. Továbbá a serdülő korosztályban megszaporodott az evészavar és a játékfüggőséggel és az impulzív, agresszív viselkedéssel kapcsolatos problémák száma.
„A gyerekpszichiáterek számában 2008–2010 környéke jelentette a mélypontot, amikor hetven gyermekpszichiáternél több biztosan nem praktizálhatott az állami ellátásban. Ám a kizárólag magánrendelésben elérhető szakemberekkel együtt sem lehetett száz felett a Magyarországon dolgozó gyermekpszichiáterek száma. Köztük olyanokkal, akik a gyerekpszichiáter-szakvizsgájukkal nem az egészségügyben, hanem pedagógiai szakszolgálatnál végeztek elsősorban pszichoterápiás munkát, vagy nyugdíjasként rendeltek pár órát egy állami intézményben”
– ezt már Hirsch Anikó csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermekpszichiáter-pszichoterapeuta, a Bethesda Gyermekkórház részlegvezető főorvosa adja hozzá a szomorú összképhez.
A felmérésből szintén kiderült, hogy a kisebb, óvodás korosztálynál főként korábban nem tapasztalt alvászavarok és figyelemproblémák jelentkeztek, ahogy megjelent a szülőktől való elválás félelme is. A nagyobb gyerekek inkább magukba fordultak és depresszióra utaló tüneteket produkáltak. Továbbá a serdülő korosztályban megszaporodott az evészavar és a játékfüggőséggel és az impulzív, agresszív viselkedéssel kapcsolatos problémák száma.
Balázs Judit elmondja, hogy gyermek- és serdülőkorban az előbb említett idegrendszer fejlődési zavarain kívül jelentkezhetnek további pszichiátriai betegségek, mint a kényszeres zavarok, az evészavarok (anorexia, bulimia nervosa), az alkohol- és egyéb szerhasználat és skizofrénia is. A szakember hangsúlyozza, fontos, hogy ha felmerül bármilyen pszichés probléma, merjenek segítséget kérni, mert a pszichiátriai betegségek kezelhetők, és jobb lesz a fiatal életminősége.
Ugyanakkor minden túlterheltség ellenére hihetetlenül fontos, hogy a gyermekháziorvosok időben gyermekpszichiátriai ellátásba küldjék a gyermekeket, akikkel sem ő, sem a pedagógiai szakszolgálat keretei között nem tudnak boldogulni. Sürgős eseteken, például pszichózisnál, mániás epizódnál, öngyilkossági rizikónál azonnal szakember segítségét kell kérni, ilyenkor a területileg illetékes pszichiátria kötelessége beutaló nélkül is azonnal fogadni a beteget.
(Index-Magyar Jelen)